olanda - argentina Argentina Olanda CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 00:20
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 00:20

Argentina s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după 2-2 și 4-3 după loviturile de departajare în meciul cu Olanda.

În tribune, fanele sud-americanilor au fost la înălțime și au fost ”atracția principală” pentru fotoreporterii prezenți la stadion.

Fanele Argentinei au făcut spectacol în tribune la meciul cu Olanda

În faza următoare a competiției, Argentina va juca împotriva Croației, care s-a calificat tot joi în semifinale după un meci decis la penalty-uri cu Brazilia.

Argentina a reușit să deschidă scorul în prima repriză prin Molina, din pasa lui Leo Messi. Același Messi a reușit să și înscrie din penalty, în partea secundă, iar calificarea părea ”tranșată” în favoarea sud-americanilor.

A ieșit la rampă Weghorst, care a înscris în minutul 83 cu o lovitură de cap și a dat lovitura în minutul 90+11. Meciul a fost decis la loviturile de departajare, unde Argentina a obținut calificare.

Sâmbătă se va decide al doilea meci din semifinalele Cupei Mondiale. Portugalia va evolua în compania Marocului, în timp ce Franța își va măsura forțele cu Anglia.