Reacția lui Luka Modric după calificarea Croației. Avertisment pentru adversara din optimile Cupei Mondiale

Luka Modric Belgia Croatia Cupa Mondiala CM 2022
Data publicarii: Joi 01 Decembrie 2022, 20:42
Data actualizarii: Joi 01 Decembrie 2022, 20:43

Căpitanul Croaţiei, Luka Modric, nu şi-a ascuns bucuria după calificarea selecţionatei ţării sale în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după remiza înregistrată în faţa Belgiei (0-0), joi, la Ar-Rayyan.

Reacția lui Luka Modric după calificarea Croației.

"Suntem foarte bucuroşi că suntem în optimi. Având în vedere meciul nostru, merităm această calificare. Am făcut un meci bun, cu momente complicate, pentru că am jucat împotriva unei echipei formidabile. Ne-am atins primul obiectiv şi continuăm.

Am arătat că suntem o echipă foarte bună, că putem juca împotriva oricui. Indiferent cine va fi adversara noastră în optimi, nu îi va fi uşor să ne înfrunte. Nu avem preferinţe, ştim că va fi o partidă dificilă", a declarat Modric, potrivit Agerpres.

Croaţia, vicecampioană mondială în 2018, s-a clasat pe locul secund în Grupa F, după selecţionata Marocului, iar în optimile de finală va înfrunta câştigătoarea Grupei E, din care fac parte Spania, Germania, Japonia şi Costa Rica.

Belgia, ocupanta locului al treilea la precedenta Cupă Mondială, părăseşte în schimb turneul din Qatar, după ce a ratat mai multe ocazii clare de gol pe parcursul reprizei secunde a meciului cu Croaţia, "campionul" acestor ratări fiind atacantul Romelu Lukaku, care a avut şi o bară, în minutul 60.