VIDEO EXCLUSIV Ionel Ganea și-a spus oful în direct după finala Campionatului Mondial: „Am un mesaj pentru tinerii români care practică fotbalul!”

Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 11:10
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 11:30

Ionel Ganea a analizat, în direct la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena, finala Campionatului Mondial, dintre Argentina și Franța, și a mărturisit care au fost cei doi jucători care l-au impresionat.

Campionatul Mondial din Qatar s-a încheiat spectaculos. Argentina a câștigat mult râvnitul trofeu, contra Franței, la loviturile de departajare, 4-2, după ce scorul a fost egal în cele 120 de minute, 3-3.

Cu acest succes, sud-americanii au pus capăt unei secete de 36 de ani. Ultima dată când Argentina s-a impus la Campionatul Mondial a fost în 1986, când Diego Armando Maradona conducea „pumele” spre al doilea titlu mondial din istorie. De data aceasta a fost rândul lui Lionel Messi (35 ani) să iasă la rampă, chiar la probabil ultimul său turneu final din carieră.

• Ionel Ganea

Ionel Ganea, impresionat de Lionel Messi și Luka Modric la Campionatul Mondial din Qatar

Pe lângă prestația lui Lionel Messi, Ionel Ganea (49 ani) a fost încântat și de jocul lui Luka Modric (37 ani) la turneul final, care a obținut locul 3 cu naționala Croației. Văzându-i pe cei doi, fostul internațional român a ținut să le trasmită un mesaj tinerilor fotbaliști români, în direct la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena.

„Am un mesaj pentru tinerii români care practică fotbalul. Messi și Modric pentru ar trebui să fie pentru ei un mare exemplu, ținând cont că au o vârstă, și ce dorință și sete de a câștiga trofee au avut în acest turneu. Cât de mult au alergat în meciuri”, a declarat Ionel Ganea la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena.

De asemenea, fostul atacant al echipei naționale consideră că Argentina a meritat să se impună în finală. Totodată, Ionel Ganea consideră că Lionel Messi a meritat trofeul de jucătorul turneului în dretrimentul lui Kylian Mbappe (23 ani).

„A fost o finală foarte frumoasă din toate punctele de vedere. Ce pot să spun? Argentina a meritat victoria. Messi a avut o evoluție constantă, trofeul de jucătorul turneului este meritat. Poate și dacă Mbappe avea în cele două meciuri în care nu a punctat deloc și nu a strălucit... Se bătea cu el. Dacă e să luăm semifinala, Messi a fost desemnat jucătorul meciului și a avut realizări. În schimb Mbappe nu a avut realizări în semifinală”, a declarat Ionel Ganea la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena.