„Ne dorim mai mult!” Antrenorul Croației nu concepe ca echipa sa să nu treacă de Argentina în semifinalele Mondialului

Zlatko Dalic nationala argentinei nationala Croatiei CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 18:30
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 18:51

Selecţionerul Croaţiei, Zlatko Dalic, vrea victorie cu orice preț în partida cu Argentina, de la Mondial.

Selecţionerul naţionalei de fotbal a Croaţiei, Zlatko Dalic, spune că dacă echipa sa va câştiga meciul din semifinalele Cupei Mondiale 2022 din Qatar, de marţi, contra Argentinei, va fi cea mai importantă victorie pentru prima reprezentativă, scrie AFP.

„Ne dorim mai mult. Faptul că suntem din nou în semifinale este un succes extraordinar pentru noi, dar vrem mai mult. Suntem între cele mai bune patru echipe din lume. Este un succes extraordinar pentru Croaţia, să obţină acest lucru în două Cupe Mondiale consecutive. Dar ne dorim mai mult, chiar dacă jucăm cu marea Argentina, condusă de Messi. Ei au mai multă presiune asupra lor decât noi.

Dalic, încrezător că naționala sa poate învinge Argentina în semifinale

Sunt optimist din fire. Am încredere în jucătorii mei, în calităţile lor şi în forţa lor de caracter. Să repeţi o astfel de ispravă patru ani mai târziu cu o nouă echipă, este incredibil, un mare succes. Dacă vom câştiga mâine, va fi cel mai mare meci din istoria noastră. Nu îmi puteam imagina să conduc Croaţia în două Cupe Mondiale şi să joc o finală. Dar sunt fericit pentru că am avut această şansă. Sunt mândru de ceea ce am făcut, de Croaţia şi de jucătorii mei. Să fiu selecţionerul Croaţiei a fost unul dintre visele mele, dar nu puteam să visez la ce se întâmplă acum”, a spus Dalic.

Aşa cum se ştie, selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a învins formaţia Braziliei cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, vinerea trecută, pe Education City Stadium din Doha, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1 (0-0, 0-0), după prelungiri.

Croaţia a reuşit să se impună din nou la loviturile de departajare, demonstrând un psihic de fier.

În cinci meciuri jucate în Qatar, Croaţia are doar o victorie în 90 de minute, 4-1 cu Canada, remizând cu Maroc şi Belgia, înainte de a trece de Japonia la loviturile de departajare (considerat meci egal).

Croaţia a câştigat toate meciurile care au avut lovituri de departajare la Cupa Mondială, învingând Danemarca (optimi), Rusia (sferturi) în 2018, Japonia (optimi) şi Brazilia (sferturi) în 2022, condusă de inepuizabilul Luka Modric (37 ani).