Maroc Cupa Mondiala Maroc - Portugalia CM 2022
Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 19:19
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 19:35

Selecționata Marocului s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Qatar.

Zyech și colegii lui au trecut în sferturile de finală ale turneului din Qatar de Portugalia, scor 1-0, după golul marcat în prima repriză de En Nesyri în minutul 42 și va juca în penultimul act al competiției cu câștigătoarea partidei Anglia - Franța, în direct LIVE BLOG pe www.sport.ro, de la 21:00.

Maroc a devenit astfel prima reprezentativă africană care pătrunde în careul de ași al Campionatului Mondial după un parcurs senzațional în Qatar.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Croația și Argentina.

Portugalia a ratat şansa de a juca a treia sa semifinală de Cupă Mondială, după cele din 1966 şi 2006. Marocul a fost prima echipă arabă care a ajuns în sferturile Cupei Mondiale şi a patra africană.Marocanii nu au încasat gol de la adversari până acum la turneul fin Qatar, singurul gol primit fiind un autogol al lui Nayef Aguerd, în meciul cu Canada (2-1).

Maroc - Portugalia 1-0

MAROC: Bounou - Hakimi, El Yamiq, Saiss (Dari 57), Attiat-Allah – Ounahi, Amrabat, Amallah (Cheddira 65) – Ziyech (Aboukhlal 82), En Nesyri (Benoun 65), Boufal (Jabrane 82). SELECŢIONER: Walid Regragui

PORTUGALIA: Diogo Costa – Dalot (Horta 79), Pepe, Ruben Dias, Rapahel Guerreiro (Joao Cancelo 51) – Bernardo Silva, Ruben Neves (Cristiano Ronaldo 51), Otavio (Vitinha 69) - Bruno Fernandes, G. Ramos (Rafael Leao 69), Joao Felix. SELECŢIONER: Fernando Santos

Cartonaşe galbene: Dari 70, Cheddira 90+1, 90+3 / Vitinha 87

Cartonaş roşu: Cheddira 90+3

Arbitru: Facundo Tello – Ezequiel Brailovsky, Gabriel Chade (toţi din Argentina) – Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador)