"Adio, povestea s-a incheiat!" Imaginea DEZAMAGIRII pentru francezi la Cupa Mondiala. Primele reactii dupa eliminare:

Neymar Brazilia LIVE BLOG CM 2014
Live Blog

BraZILE de Mondial

Data publicarii: Vineri 04 Iulie 2014, 22:18
Data actualizarii: Vineri 04 Iulie 2014, 22:18

SFERTURI: Vineri, 4 iulie Franta 19:00 Germania; Brazilia 23:00 Columbia; Sambata: Argentina 19:00 Belgia; Olanda 23:00 Costa Rica

22:16 04 Jul

"Povestea s-a terminat. Germania ne-a trimis acasa", titreaza francezii dupa infrangerea cu Germania.

Franta lui Deschamps a visat frumos la Cupa Mondiala, dar a fost eliminata de rivala Germania in sferturi. A fost un meci slab, decis de lovitura fundasului Mats Hummels.

Benzema e criticat de francezi. A inceput bine turneul si se anunta unul dintre golgheteri, insa s-a stins pe parcurs si nu a reusit sa influenteze cu nimic soarta partidei cu Germania.

L'Equipe si France Football, cele mai mari site-uri de sport din Franta, se deschid dupa meci cu o imagine care spune multe despre eliminarea Frantei. Karim Benzema resemnat, cu capul lasat, dupa un meci slab in care toata natiunea isi punea sperantele in el.

Totusi, francezii sunt optimisti. Actuala generatie a francezilor da semne ca poate creste in una capabila sa repete performantele "Generatiei de Aur" din 1998-2000.

21:41 04 Jul

Mats Hummels este eroul nemtilor dupa ce a marcat victoria calificarii Germaniei in semifinalele Cupei Mondiale. "Multumim, Mats! Esti o comoara!", titreaza Bild dupa meci.

Hummels e cel mai tare fundas de la Mondial! A marcat din nou si si-a dus echipa la doua meciuri de finala. "Adieu, les Bleus!", mai scrie Bild. Germania a mai eliminat Franta in 1982 si 1986.

Germania va intalni in semifinale castigatoarea dintre Brazilia si Columbia.

19:44 04 Jul

Violenta conjugala creste cu 200% in Costa Rica atunci cand nationala joaca la Mondial.

Violenta conjugala creste cu 200 la suta in Costa Rica, fata de o zi obisnuita, atunci cand joaca nationala antrenata de Jorge Luis Pinto la Cupa Mondiala, au anuntat Ministerul Securitatii Publica si Institutul Femeii din aceasta tara, informeaza AFP.

"Barbatii sunt pe cale sa transforme o sarbatoare nationala intr-o rusine. Trebuie sa punem capat acestor violente", a declarat Alejandra Mira, ministrul pentru apararea drepturilor femeilor.

Autoritatile au lansat campania "Cartonas rosu pentru violenta conjugala", pentru a pune capat acestor violente.

18:22 04 Jul

Bataie incredibila intre fanii Columbiei si ai Braziliei, inainte de meciul direct din sferturi.

Altercatia a avut loc intr-un restaurant iar printre cei implicati au fost si fiul presedintelui Columbiei, Martin Santos, actrita Carolina Guerra si actorul Manolo Cardona. In cele din urma, restaurantul a fost evacuat dupa ce columbienii au inceput sa arunce cu farfurii.

Brazilia fierbe inaintea meciului de diseara. De la 23:00 e sfertul cu Columbia!

17:52 04 Jul

Miroslav Klose ar putea sa devina in aceasta seara cel mai bun marcator din istoria Mondialului. Klose si brazilianul Ronaldo sunt la egalitate, cu cate 15 goluri inscrise.

15:00 04 Jul

Sapte jucatori din lotul Germaniei sunt raciti usor inaintea meciului din aceasta seara cu Franta, din sferturile de finala ale Cupei Mondiale, a anuntat selectionerul Joachim Low. "Sapte jucatori sunt raciti usor", a spus Low, care a refuzat sa spuna numele fotbalistilor respectivi.

14:58 04 Jul

Tim Howard a revenit in tara alaturi de delegatia Americii si a fost cea mai mare vedeta de pe aeroport. Toti copiii l-au inconjurat pentru autografe.

14:50 04 Jul
A fost descoperita tactica Germaniei pentru meciul cu Franta :))

- 7 cartonase galbene si rosii au strans Uruguay si Coasta de Fildes, cele mai penalizate echipe de la Mondial
- 378.085 este numarul record de tweet-uri postate pe minut la Mondial in timpul unui gol. S-a intamplat la golul lui Marcelo cu Croatia.
- 55.5 minute este timpul efectiv de joc, in medie, intr-un meci la mondial.
- 2071 de pase a dat Italia, record la acest Mondial
- 6.02 milioane de tweeturi au fost postate numai despre SUA
- 61 de faulturi au fost comise asupra jucatorilor greci, cei mai faultati de la mondial

09:40 04 Jul

Brazilia nu a mai pierdut un meci oficial pe teren propriu de mai bine de 39 de ani! Un record pe care nationala care organizeaza CM 2014 spera sa-l pastreze si dupa partida cu Columbia, din sferturile de finala.

Se intampla in 1975, cand Brazilia ceda cu 1-3 in fata nationalei din Chile, intr-o prima mansa de la Copa America.

"Head to Head", Brazilia este clar favorita in fata Columbiei, desi nu cifrele vor intra pe teren diseara: 15 victorii ale Braziliei, 8 egaluri, 2 succese Columbia, 55-11 golaveraj.

22:01 03 Jul

Neymar ramane marea speranta a Braziliei la un succes la Campionatul Mondial organizat de tara sud-americana, starul Barcelonei fiind golgheterul echipei la turneul final si cel mai bun jucator de pana acum al echipei lui Scolari.

Inainte de partida din aceasta seara contra Columbiei, Neymar a exersat loviturile de departajare, el fiind si al 5-lea executant al Braziliei in meciul cu Chile. Starul Barcei foloseste executia numita Paradinha, una extrem de riscanta insa care lui Neymar ii iese perfect.