"Istoria se scrie ACUM!" Belgienii, extaziati dupa ce au ajuns in sferturi! Nationala lui Wilmots, comparata cu cea a lui Scifo

Belgia Campionatul Mondial Brazilia 2014 Marc Wilmots Romelu Lukaku SUA CM 2014
Data publicarii: Miercuri 02 Iulie 2014, 10:56
Data actualizarii: Miercuri 02 Iulie 2014, 11:36

►Belgia a invins Statele Unite cu 2-1, dupa prelungiri, si s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial
►Kompany, Hazard si Lukaku se vor intalni cu Messi si Di Maria in faza urmatoare
►Belgia este la un meci distanta de cea mai importanta performanta din istorie, locul 4 la Mondialul din 1986

"Suntem in sferturi, istoria se scrie acum" - este titlul cu care se deschide in aceasta dimineata unul dintre cele mai importante ziare din Belgia, La Derniere Heure.

Nationala condusa de Marc Wilmots a reusit, aseara, sa invinga cu 2-1 Statele Unite, gratie golurilor marcate in minutele 93 si 105 de Kevin De Bruyne si Romelu Lukaku, cei care au risipit emotiile fanilor si au obtinut biletele pentru sfertul cu Argentina. Americanii au redus din diferenta prin Julian Green (Bayern Munchen), insa acestia nu au mai reusit sa intoarca soarta partidei.

Jurnalistii din Belgia, dar si cele 11 milioane de suporteri s-au declarat extaziati la finalul partidei disputate la Salvador, iar presa de la Bruxelles ii ridica in slavi pe tinerii Origi, Lukaku si De Bruyne, care au reusit sa readuca Belgia in elita fotbalului dupa o pauza foarte lunga.

"Ce meci nebun! Diavolii rosii au reusit sa se califice in sferturile de finala ale Campionatului Mondial dupa ce au tinut cu sufletul la gura o tara intreaga. Intreprinzatori, jucatorii lui Wilmots au reusit sa profite de spatiile lasate de americani si au obtinut o calificare uriasa. Hazard a reusit sa joace un meci intreg la capacitate maxima, facand si faza ofensiva, si pe cea defensiva, in timp ce Origi si Lukaku au ajuns de multe ori la finalizare. Origi l-a tinut pe ghimpi pe Howard inca din primul minut, insa portarul lui Everton a aparat extraordinar, intervenind la nu mai putin de 38 de suturi. Atacantii au reusit, insa, sa-l invinga in cele din urma", noteaza jurnalistii belgieni.

De asemenea, acestia vorbesc despre forma foarte buna a portarului Thibaut Courtois, cel care a inchis poarta, dar si despre explozia de bucurie de la finalul partidei.

Belgienii vorbesc acum despre continuarea visului de la Mondial si compara echipa lui Lukaku si Hazard cu "Generatia de Aur" a lui Scifo, Ceulemans si Gerets, care reusea in 1986 sa obtina locul 4 la turneul final din Mexic.

"Sa servim o specialitate argentiniana"

De asemenea, tot jurnalistii cotidianului La Derniere Heure vorbesc si despre adversara din sferturi, Argentina, acestia redand si o declaratie increzatoare a selectionerului Wilmots, care a spus ca obiectivul este sa treaca de Messi si Di Maria.

"Am avut 15 ocazii, am fost foarte prezenti in meci. La final mi s-a facut putin frica, dar este o victorie meritata si Belgia trebuie sa se bucure. Lukaku a fost foarte bine pregatit, el a avut momente dificile si i-am spus ca trebuie sa ne salveze, iar el asta a facut. Suntem un grup si toti vrem sa mergem inainte. Pentru inima mea, sper doar sa nu mai facem astfel de meciuri nebune", si-a inceput Wilmots discursul.

"Argentina este una dintre cele mai puternice echipe ale lumii si va fi un meci pe cinste. Obiectivul nostru este insa sa trecem mai departe, speram ca oamenii sunt mandri de noi", a mai spus acesta, care a adaugat la final: "Daca il oprim pe Messi, avem o sansa mare. Argentina a avut ceva probleme in meciul cu Elvetia, iar noi avem un moral foarte bun acum".