MACEL! Coreea CR7! Portugalia 7-0 Coreea de Nord!

Portugalia Coreea de Nord Cristiano Ronaldo Cupa Mondiala CM 2010
Data publicarii: Luni 21 Iunie 2010, 16:22
Data actualizarii: Luni 21 Iunie 2010, 18:34

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

"Vom incerca sa castigam si meciul urmator cu aceaasi ambitie. Am facut un meci mare, cu multe goluri si cu atitudine. Aveam nevoie de o astfel de victorie", a declarat selectionerul Carlos Queiroz.

Queiroz, care a introdus patru jucatori noi (Tiago, Miguel, Simao si Almeida) comparativ cu meciul cu Coasta de Fildes, a declarat ca pentru el este foarte important ca toti elevii sai sunt pregatiti sa dea totul pentru echipa.

Portugalia a facut instructie cu Coreea de Nord, scor 7-0, cel mai mare de pana acum de la Cupa Mondiala din Africa de Sud.

Rezultatul de 0-0 din debutul cu Coasta de Fildes i-a ingrijorat pe portughezi, insa oamenii lui Queiros erau siguri ca vor castiga cu Coreea de Nord - o echipa care se tinuse scai de Brazilia in meciul de debut.

Portughezii se asteptau de la Cristiano Ronaldo sa faca meciul vietii, insa oamul care a dat startul la SHOW a fost Meireles. Dupa mai multe sanse, Meireles a deschis scorul in minutul 29.

1-0 a fost la pauza, iar nord-coreenii incepusera sa prinda curaj si sa spere la un rezultat mare.

N-a fost sa fie pentru ca Simao a marcat in minutul 53 si a fost urmat rapid de Almeida (56), Tiago (60).

Portughezii nu s-au multumit cu atat, mai ales ca Ronaldo inca nu marcase. Liedson a inscris in minutul 81, pentru ca Ronaldo sa reuseasca sa trimita mingea in plasa in minutul 88 dupa o faza simpla.

Tiago a inchis tabela la 7-0 in minutul 89 - cea mai mare diferenta de pana acum de la Cupa Mondiala din Africa de Sud.

Portugalia joaca ultimul meci al grupei cu Brazilia - calificata deja.

Echipele de start:
Portugalia: 1. Eduardo - 13. Miguel, 6. Carvalho, 2. Alves, 23. Coentrao - 19. Tiago, 8. Mendes, 16. Meireles (14. Veloso '70) - 11. Simao (5. Duda '75), 18. Almeida (9. Liedson '77), 7. Ronaldo. Antrenor: Carlos Queiroz.

Coreea de Nord: 1. Ri Myong-Guk - 2. Cha Jong-Hyok (16. Nam Song-Chol '75), 13. Pak Chol-Jin, 3. Ri Jun-Il, 8. Ji Yun-Nam, 5. Ri Kwang-Chon - 17. An Yong-Hak - 11. Mun In-Guk (15. Kim Yong-Jun '58), 4. Pak Nam-Chol (6. Kim Kum-Il '58), 10. Hong Yong-Jo - 9. Jong Tae-Se. Antrenor: Kim Jong-Hun.

Cartonase galbene: Mendes '38, Almeida '70 / Pak Chol-Jin '32, Hong Yong-Jo '47.

Meciul a fost arbitrat de Pablo Pozo, ajutat de asistentii Patricio Basualto si Francisco Mondria (toti din Chile). Rezerva a fost Jerome Damon (Africa de Sud).

Potrivit FIFA, jucatorul meciului a fost portughezul Cristiano Ronaldo.

Clasamentul grupei G, inaintea ultimei etape: 1. Brazilia - 6 puncte (virtual calificata), 2. Portugalia - 4 puncte, 3. Coasta de Fildes - 1 punct, 4. Coreea de Nord - 0 puncte.

Ultimele meciuri: Portugalia - Brazilia si Coreea de Nord - Coasta de Fildes, ambele vineri, ora 17.00 (ora Romaniei).