Uruguay se bate cu Olanda in semifinale: Uruguay 5-3 Ghana! Vezi rezumatul

Uruguay Cupa Mondiala Ghana CM 2010
Data publicarii: Sambata 03 Iulie 2010, 00:21
Data actualizarii: Sambata 03 Iulie 2010, 00:32

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Meci incredibil pe Soccer City Stadium din Johannesburg! Uruguay merge in semifinala la capatul celei mai dramatice partide de la acest Mondial.

Ghana a deschis scorul in prelungirile primei reprize prin golul superb inscris de Muntari, insa s-a vazut egalata in minutul 55, dupa executia de geniu a lui Diego Forlan.

Din acel moment, meciul a fost echilibrat , iar scorul a ramas neschimbat dupa primele 90 de minute.

Cele doua echipe au intrat in prelungiri si africanii au incercat asaltul final in a doua repriza. Faza care va ramane in istorie s-a petrecut in minutul 120, atunci cand Suarez a respins mingea cu mana de pe linia portii si a fost eliminat.

Gyan a executat lovitura de la 11 metri, insa mingea s-a incapatanat sa intre in poarta si astfel meciul a fost decis la loviturile de departajare, acolo unde sud-americanii au castigat cu 4-2.

Uruguay va intalni Olanda in semifinale.

Uruguay: 1. Muslera, 2. Lugano, 4. Fucile, 6. Victorino, 7. Cavani, 9. Suarez, 10. Forlan, 15. Perez, 16. Pereira, 17. Arevalo Rios, 20. A Fernandez

Rezerve: Godin, Gargano, Eguren, Pereira, Casillo, W.S. Abreu. G, Lodeiro, I Gonzalez, Scotti, S. Fernandez, Caceres, Silva

Ghana: 22. Kingson, 2. Sarpei. 3. Gyan, 4. Pantsil, 5. Mensah, 6. Annan, 7. Inkoom, 11. Muntari, 15. Vorsah, 21. K. Asamoah, 23. Prince

Rezerve: Agyei, D. Boateng, Appiah, Tagoe, Amoah, Ahorlu, Ayew, Adiyiah, Addy, Owusu Abeyie

Arbitrul fluiera finalul meciului. Urmeaza penalty-urile

120':
INCREDIBIL: Gyan trimite in transversala
120':
Suarez respinge cu mana de pe linia portii si primeste cartonasul rosu; penalty pentru Ghana
118':
Kevin Prince Boateng reia cu capul din 6 metri, mingea trece putin pe langa poarta lui Muslera
115':
Gyan rateaza o ocazie uriasa de a inscrie; sutul sau din centrul careului este blocat in ultimul moment de uruguayeni
114':
Forlan suteaza din unghi, putin pe langa vinclul portii lui Kingson
113':
Appiah primeste mingea la 10 metri, dar intarzie sutul si este imediat blocat de fundasii uruguayeni
1-1 dupa 90 de minute! Urmeaza prelungiri!

89'
<< >> Iese Muntari, intra Adiyiah
83'
Maxi Pereira rateaza poarta din 20 de metri.
77'
    Sarpei primeste un galben
76'
<< >> Iese Cavani, intra W.S. Abreu
74'
<< >> Iese Inkoom, intra Appiah
67'
Boateng cere un penalty, nu se da nimic.
63'
Ratare uriasa a lui Suarez. Din unghi, cu poarta goala, a tras pe langa.
59'
    Perez primeste un cartonas galben
58'
Gyan trage de la 18 metri la coltul scurt, intervine perfect Muslera.
56' Forlan e la 4 goluri de primul marcator din istoria nationalei Uruguayului.
55' Goooool Uruguay! Forlan marcheaza un gol senzational din lovitura libera!
49'
    Arevalo vede un galben.
46'
<< >> Iese Fernandez, intra Lodeiro pentru Uruguay
45' + 2: Goooool Ghana! Muntari marcheaza un gol superb cu un sut de la 30 de metri
44'
Fucile a cazut grav in cap si a ramas inconstient pe gazon
41'
Muntari trimite cu capul din 5 metri pe langa poarta.
40' << >>
Lugano Iese accidentat, intra Scotti
31' Boateng rateaza poarta din 9 metri
30'
Vorsah trimite un cap din 6 metri pe langa poarta
25'
Suarez e la un pas de gol. Kingson si-a salvat echipa
20' Forlan suteaza peste de la margintea careului.
19'     Galben pentru Fucile. Va lipsi in meciul urmator
10' Ratare a lui Suarez. Kingson a retinut perfect
6' Asamoah trage pe langa poarta