Brazilia, descatusata de super golul lui Maicon! Brazilia 2-1 Coreea de Nord! Vezi rezumat

Brazilia Coreea de Nord Cupa Mondiala CM 2010
Data publicarii: Marti 15 Iunie 2010, 23:20
Data actualizarii: Miercuri 16 Iunie 2010, 00:17

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Brazilia a fost la 45 de minute de a rata debutul la Cupa Mondiala! A fost nevoie de geniul lui Maicon din minutul 55 pentru ca elevii lui Dunga sa isi revina. Maicon a marcat cu un sut dintr-un unghi mort, mult lateral dreapta, in careul asiaticilor.

Elano a marcat si el dupa cateva incercari nereusite in prima repriza, cu un sut de la 11 metri, in minutul 72. Nord-coreenii au dat lovitura pe un contraatc in minutul 89, cand Tae Se l-a lansat in careu pe Yun Nam, care a sutat fara sa clipeasca in poarta peste Julio Cesar.

Potrivit site-ului FIFA, Maicon a fost omul meciului.

Echipele de start:
Brazilia: 1 Julio Cesar - 2. Maicon, 3. Lucio, 4. Juan, 6. Bastos - 7. Elano (13. D. Alves '73), 8. G. Silva, 5. F. Melo (18. Ramires '84) - 11. Robinho, 9 Luis Fabiano, 10. Kaka (21. Nilmar '78). Antrenor: Dunga.

Coreea de Nord: 1. Ri Myong-Guk - 2. Cha Jong-Hyok, 13. Pak Chol-Jin, 3. Ri Jun-Il, 4. Pak Nam-Chol, 5. Ri Kwang-Chon - 11. Mun In-Guk (6. Kim Kun-Il '80), 10. Hong Yong-Jo, 17. An Yong-Hak, 8. Ji Yun-Nam - 9. Jong Tae-Se. Antrenor: Kim Jong-Hun

Cartonas galben: Ramires '88.

Partida a fost condusa de o brigada de arbitri formata din centralul Viktor Kassai (Ungaria), asistentii Gabor Eros si Tibor Vamos (Ungaria), in vreme ce rezerva a fost Subkhiddin Mohd Salleh (Malaysia).

Tot in grupa G, formatia Coastei de Fildes a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputata, marti, pe stadionul Nelson Mandela Bay din Port Elizabeth, cu reprezentativa Portugaliei.

LIVE TEXT:

FINAL! Brazilia castiga, dar nu impresioneaza. Se putea incheia tragic pentru ei, daca nord-coreenii se trezeau mai devreme. Yun Nam va deveni cu siguranta erou national dupa golul din poarta lui Julio Cesar!

Min 89: GOOL Coreea de Nord! Yun Nam scapa din marcajul brazilian si inscrie cu un sut de la 12 metri peste Julio Cesar!

Min 72: GOOL Brazilia! Elano inscrie cu un sut din careu!

Min 64: Luis Fabiano opreste mingea la 11 metri, trage din voleu, dar trimite peste.

Min 55: GOOL Brazilia! Maicon inscrie cu un sut senzational din unghi pe langa portarul corean!

Min 50: Brazilia s-a mutat cu totul in jumatatea nord-coreana! Robinho trimite o bomba de la 20 de metri, putin pe langa.

Min 48: Kaka, faultat la 17 metri central. Bate Bastos, la un metru de poarta.

Min 46: Brazilienii ies hotarati de la cabine. Elano trage tare de la 25 de metri, dar este blocat.

PAUZA! Brazilia poate produce cea mai mare surpriza de la aceste mondiale! Nicio ocazie clara de gol in fata nord-coreenilor.

Min 40: Faza prelungita de atac a Braziliei finalizata cu sutul mult peste poarta al lui Felipe Melo.

Min 36: Coreenii scapa pe contraatac, dar Yong Yo alege sa traga de la mare distanta peste poarta.

Min 34: Faza prelungita de atac a brazilienilor, incheiata cu un sut peste poarta lui Bastos de la 20 de metri.

Min 31: Primul corner pentru Coreea de Nord. Bate Tae Se, mingea este deviata la 16 metri, acolo de unde este reluata slab spre poarta lui Julio Cesar.

Min 27: Maicon trage tare de la 20 de metri lateral dreapta, portarul respinge in corner.

Min 20: Robinho scapa in careu, trage pe poarta, dar prea slab si portarul advers retine.

Min 18: Coreenii au prins curaj! Tae Se mai incearca un sut, dar trimite pe langa!

Min 12: Elano mai incearca o actiune pe cont propriu, dar trage slab si portarul corean retine.

Min 11: Prima ocazie a nord-coreenilor. J. Tae Se trage din careu, Julio Cesar retine fara probleme.

Min 9: Bastos incearca un sut de la mare distanta, mingea se duce mult pe langa!

Min 7: Robinho patrunde la 16 metri cu mingea si trage cu efect, dar aceasta ocoleste poarta.

Min 6: Brazilia a inceput relaxata acest meci. Elano ia mingea la centrul terenului, patrunde si trage de la 25 de metri, dar peste.

Min 3: A inceput nebunia. Biciclete peste biciclete ale lui Robinho, care ii paseaza lui Kaka in careu, insa acesta se impiedica in minge.

Min 1: A inceput meciul! Coreea are mingea!

INTRA ACUM PE SECTIUNEA WWW.SPORT.RO - CM 2010 SI VEZI TOATE GRUPELE SI PROGRAMUL MECIURILOR