„Jucătorii trebuie să înțeleagă asta!” Declarațiile lui Reghecampf după ce Neftchi a pierdut cu Qarabag și a ratat șansa de a urca pe primul loc

Laurentiu Reghecampf Azerbaidjan Neftchi Baku Qarabag Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 02 Octombrie 2022, 20:17
Data actualizarii: Duminica 02 Octombrie 2022, 20:44

Qarabag și Neftchi Baku s-au întâlnit în etapa cu numărul 8 din prima ligă din Azerbaidjan, scor 3-1.

Echipa lui Laurențiu Reghecampf a intrat cu avantaj pe tabelă la pauza meciului, după golul marcat de Israfilov, în minutul 24. Cu toate astea, Neftchi a cedat în a doua repriză, iar Kady a egalat în minutul 57. Campioana en-titre a mai marcat de două ori prin Zoubir și Owusu, în minutele 68, respectiv 74.

Astfel, Neftchi Baku a ratat șansa de a urca pe primul loc în clasament, iar Qarabag, care are și un meci în minus, s-a distanțat la trei puncte. Echipa antrenorului român se află pe locul al treilea, având cu un punct mai puțin decât Sabah Baku. Până la înfrângerea din derby, gruparea pregătită de român avea o serie de patru victorii consecutive.

Ce a spus Laurențiu Reghecampf după înfrângerea cu Qarabag

La conferința de presă de la finalul partidei, Laurențiu Reghecampf s-a arătat dezamăgit de faptul că jucătorii săi nu au reușit să gestioneze cea de-a doua repriză, în ciuda faptului că au reușit să intre cu avantaj la pauză. Cu toate astea, antrenorul român și-a exprimat încrederea în fotbaliștii săi și în capacitatea de a-și reveni.

„Este păcat, am făcut o primă repriză foarte bună. Am înscris un gol şi am avut câteva şanse foarte bune de a mai marca. În a doua repriză am fost depăşiţi. Cred că jucătorii noştri trebuie să înţeleagă că un meci durează 90 de minute, trebuie să luptăm până în ultima secundă.

În repriza secundă am făcut multe greşeli. Am pierdut primul meci împotriva lui Qarabag, felicitări lor, dar în următorul meci vom fi mult mai puternici. Acum am multe gânduri, trebuie să analizez şi apoi mă voi întâlni cu jucătorii şi vom discuta. Au fost două reprize diferite, am jucat foarte slab după pauză.

Pentru mine nu este doar o înfrângere de două ori mai grea. Am pregătit acest meci pentru a câştiga şi cred că fanii au văzut asta. După meci am fost la suporteri şi le-am spus că sunt incredibili, la fiecare partidă sunt alături de noi. Este normal să fie supăraţi, şi eu sunt! Pot spune doar că în următorul meci trebuie să fim mai buni şi să o învingem pe Qarabag”, a declarat Laurențiu Reghecampf la conferința de presă.

În următoarea etapă, Neftchi Baku va juca pe teren propriu cu Turan.