ZEUL fotbalului frumos a lovit din nou! Ronaldinho a dat o pasa MIRIFICA si si-a dus echipa in finala Copei Libertadores! A fost decisiv intr-o dubla DRAMATICA terminata la penalty-uri

Atletico Mineiro Ronaldinho Campionate externe
Data publicarii: Joi 11 Iulie 2013, 08:42
Data actualizarii: Joi 11 Iulie 2013, 08:43

Ronaldinho se pregateste sa devina rege si in America de Sud! Dupa ce a luat Liga Campionilor in 2006, acum poate castiga si Copa Libertadores.

Unul dintre cei mai apreciati jucatori din ultimii 20 de ani, Ronaldinho, zambeste din nou! Fostul jucator de la PSG, Barca si Milan a ajuns in finala Copei Libertadores dupa o dubla dramatica impotriva celor de la Newell's Old Boys! Dupa 0-2 in Argentina, Atletico avea nevoie de un meci perfect pentru a spera la marea finala.

Startul a fost unul senzational - Ronaldinho a dat in minutul 3 o pasa de gol superba pentru reusita lui Bernard, jucator ce ar putea ajunge la Liverpool in aceasta vara. Abia in ultimele minute de joc au reusit cei de la Atletico sa mai marcheze - Guilherme a inscris cu un sut puternic si a dus partida in prelungiri!

S-a ajuns la penalty-uri unde a fost un festival al ratarilor! Primii 4 jucatori au inscris (Alecsandro, Guilherme / Scocco, Vergini), urmatorii 4 au ratat (Jo, Richarlyson / Casco, Cruzado). Ronaldinho a fost cel care a oprit seria ratarilor iar reusita lui s-a dovedit a fi decisiva deoarece Maxi Rodriguez, fostul jucator de la Atletico si Liverpool, a fost blocat de catre Victor!

Atletico s-a calificat astfel in finala Copei Libertadores unde va juca in dubla mansa cu Olimpia din Paraguay, primul meci urmand sa aiba loc in Brazilia pe 18 iulie iar returul in Paraguay pe 25.