„Ce transfer! E cel mai bun din lume!” Fotbalistul care l-a 'înnebunit' pe Pep Guardiola

Pep Guardiola Manchester City Rodri Campionate externe
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 13:24
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 13:27

Manchester City a remizat în duelul de pe teren propriu cu Chelsea, în etapa cu numărul 25 din Premier League, scor 1-1.

Raheem Sterling a deschis scorul împotriva fostei sale echipe, în minutul 42, însă Rodri a apărut și a marcat golul egalizator, în minutul 83. Mijlocașul spaniol a fost încă o dată decisiv pentru echipa sa într-un meci important, arătându-și încă o dată valoarea.

Pep Guardiola e hipnotizat de Rodri

Rodri a fost cel care i-a adus lui Manchester City primul trofeu UEFA Champions League din istoria clubului, cu golul marcat în finala cu Inter. Mijlocașul l-a încântat pe Pep Guardiola, care a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui.

Antrenorul catalan a spus clar că Rodri este cel mai bun mijlocaș din lume la ora actuală.

„Cele mai importante faze sunt făcute pentru băieții care marchează goluri și dau pase de gol în față. Însă Rodri întotdeauna are abilitatea de a apărea în momente importante și de a înscrie goluri. E un jucător incredibil. Cel mai bun mijlocaș din lume la ora actuală, de departe, pentru că e capabil să facă totul. În special caracterul său în momentul în care lucrurile nu merg bine.

Ce transfer! Clubul a transferat un fotbalist fără de care ar fi foarte greu de înțeles ceea ce am făcut în ultimii ani”, a declarat Pep Guardiola citat de sport.es

Rodri a ajuns la Manchester City în iulie 2019, după ce s-a despărțit de Atletico Madrid. „Cetățenii” au plătit 70 de milioane în schimbul mijlicașului, care a crescut la echipa de tineret a lui Villarreal.

31 de meciuri a jucat în acest sezon Rodri, având 7 goluri și 7 assist-uri.