Data publicarii: Luni 09 Aprilie 2007, 10:37
Data actualizarii: Luni 09 Aprilie 2007, 10:37
CELTIC GLASGOW E LIDER AUTORITAR IN SCOTIA

Lider cu mare avans in Scotia, Celtic s-a chinuit serios acasa cu modesta Motherwell.
Mutarea castigatoare a lui Gordon Strachan a fost rezerva Derek Riordan, care l-a schimbat in minutul 35 pe polonezul Zurawski. Prima mare ocazie a meciului le-a apartinut insa, oaspetilor, in minutul 16, prin Krisztian Vadocz.
Din minutul 25, a inceput show-ul lui Nakamura. Japonezul a facut ce a vrut cu apararea oaspetilor pe care a intors-o pe toate fetele. Mai intai, Nakamura l-a servit pe Paul Hartley.
Prima repriza s-a incheiat cu marea ratare a lui McGeady.
La 7 minute de la reluare, Nakamura a iesit iar in prim plan, a centrat pentru faza creata de Venegoor of Hesselink si Derek Riordan: Celtic - Motherwell 1-0.
Celtic Park din Glasgow a inghetat in minutele de prelungire, cand Artur Boruc a salvat lovitura de cap a lui Stephen Craigan. Celtic - Motherwell s-a incheiat 1-0 si trupa lui Gordon Strachan e tot mai aproape de al 41-lea titlu in Scotia. Cu 78 de puncte din 33 de jocuri, Celtic e stapana in Scotia, cu 16 puncte peste rivalii de la Glasgow Rangers.