Un jucător de la Inter Miami a dezvăluit cum se comportă Lionel Messi cu tinerii de la club

Inter Miami Lionel Messi Tyler Hall Campionate externe Leo Messi
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 17:37
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 17:37

Lionel Messi (36 de ani) a semnat cu Inter Miami în iulie.

Cotat la 35 de milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, starul argentinian mai are contract cu gruparea din Major League Soccer (MLS) până la finalul lui decembrie 2025.

Tyler Hall, un puști de 17 ani de la Inter Miami II, a vorbit despre interacțiunea cu Lionel Messi și a subliniat cât de prietenos e campionul mondial.

De asemenea, fotbalistul american a evidențiat că Lionel Messi e un om bun și se comportă foarte frumos cu toți fotbaliștii tineri de la echipa din MLS.

„Prima zi când a venit Messi nu am crezut că e adevărat. M-am simțit ca într-un joc video sau ceva. Mai tresar ocazional când îmi dau seama că el e chiar lângă mine.

E foarte prietenos. Zâmbește mereu și întotdeauna vine să-mi strângă mâna. E un tip grozav și e foarte bun cu toți jucătorii tineri”, a spus Tyler Hall, potrivit GOAL.

Sezon încheiat pentru Leo Messi! Eșec pentru Inter Miami, care ratează play-off-ul

Revenit de la echipa națională a Argentinei, Lionel Messi a fost titular la Inter Miami în partida cu Charlotte, pierdută la limită de echipa sa, scor 0-1. Unicul gol al meciului a fost marcat de Kerwin Andres Calderon Vargas, în minutul 13. Messi a avut ocazia de a egala în minutul 62, însă mingea șutată de argentinian din lovitură liberă a fost respinsă în transversală de portarul lui Charlotte.

Pentru Messi a fost doar al doilea meci pe care îl pierde la Inter Miami. Precedentul s-a disputat pe 8 octombrie, contra lui Cincinnati (0-1), când a jucat doar 35 de minute.

La finalul sezonului regulat din MLS, Inter Miami ocupă locul 14, penultimul în Conferința de Est, astfel că echipa lui Lionel Messi ratează calificarea în play-off. Pentru formația patronată de David Beckham urmează o pauză până la finalul lunii februarie sau începutul lunii martie, când este programat startul noului sezon din MLS.