Sapunaru in finala Cupei Portugaliei cu FC Porto! Vezi MAREA surpriza din Franta! Besiktas in finala Cupei Turciei! VEZI TOATE REZULTATELE:

Cristian Sapunaru Cupa Portugaliei FC Porto Campionate externe
Data publicarii: Joi 23 Aprilie 2009, 10:30
Data actualizarii: Joi 23 Aprilie 2009, 11:30

FC Porto, cu fundasul Cristian Sapunaru titular, s-a calificat in finala Cupei Portugaliei, desi a fost invinsa, miercuri, in deplasare, cu scorul de 2-1 (2-1), de Estrela Amadora, in mansa secunda a semifinalelor competitiei.

Sapunaru a fost inlocuit, in minutul 77, cu Cissokho.

Porto a deschis scorul prin Farias, in minutul 4, gazdele reusind sa intoarca rezultatul prin golurile marcate de Rui Varela '34 si Anselmo '42. In tur, FC Porto se impusese, pe teren propriu, cu scorul de 2-0.

In cea de-a doua semifinala, echipa Pacos Ferreira a invins, in deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), formatia Nacional Madeira si a acces in ultimul act al intrecerii. Golurile invingatorilor au fost marcate de Pedrinha '15, '90+1, ambele din penalti, si Rui Miguel '20, in timp ce pentru gazde au inscris Luis Alberto '39 si Mateus '47. In tur, scorul a fost egal 2-2.

Divizionara secunda Guingamp s-a calificat, miercuri, in finala Cupei Frantei, dupa ce a invins, cu scorul de 2-1, formatia Toulouse, in semifinalele competitiei.

In finala, Guingamp va intalni formatia Rennes, la 9 mai, pe Stade de France.

RC Genk s-a calificat, miercuri, in finala Cupei Belgiei, dupa ce a invins, cu scorul de 4-1, echipa Lierse, din liga secunda, in mansa retur a semifinalelor competitiei.

In tur, scorul a fost egal, 2-2.
Finala FC Malines-RC Genk va avea loc la 23 mai la Bruxelles.

Heerenveen s-a calificat, miercuri, in finala Cupei Olandei, dupa ce a invins, in deplasare, cu scorul de 2-0, formatia FC Volendam, din liga secunda.

In finala, SC Heerenveen va intalni formatia FC Twente.
Finala va avea loc la 17 mai, la Rotterdam.

Werder Bremen s-a calificat, miercuri seara, in finala Cupei Germaniei, dupa ce a trecut, la loviturile de departajare, scor 1-1, 3-1, de formatia Hamburger SV.

Adversara din finala va fi formatia Bayer Leverkusen.
Finala va avea loc la 23 mai, la Berlin.

Besiktas Istanbul s-a calificat in finala Cupei Turciei, desi a fost invinsa, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-1), de Ankaraspor, in mansa secunda a semifinalelor competitiei.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Meye '22 si Baris '81, in timp ce pentru gazde a inscris Holosko, in minutul 34.

In tur, Besiktas a invins, in deplasare, cu scorul de 3-1.
In finala Cupei Turciei, Besiktas Istanbul va intalni echipa Fenerbahce Istanbul.

Austria Viena s-a calificat in finala Cupei Austriei, dupa ce a invins, miercuri, in deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formatia Wiener Neustadt, din liga a doua, in semifinalele competitiei.

Unicul gol al intalnirii a fost inscris de Okotie, in minutul 47.

In cea de-a doua semifinala, formatia Admira Wacker, din liga a doua, a invins, in deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), echipa a doua a clubului Austria Viena.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Friesenbichler '12, '81 din penalti si Pusici '74, in timp ce pentru gazde a inscris Korsos, in minutul 63, din penalti.
Finala Cupei Austriei va avea loc la 25 mai, la Mattersburg.

Gyori ETO s-a calificat in finala Cupei Ungariei, dupa ce a terminat la egalitate, miercuri, in deplasare, scor 2-2 (1-1), partida cu formatia MTK Budapesta, din mansa secunda a semifinalelor competitiei.

Golurile gazdelor au fost marcate de Konyves '16 si Pinter '80, in timp ce pentru oaspeti au inscris Boor '38 si Stark '88 din penalti.

In tur, Gyori ETO a invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1.
In finala Cupei Ungariei, echipa Gyori ETO va intalni formatia Honved Budapesta.