Sahtiorul lui Lucescu invinge cu 1-0, Dinamo Kiev castiga pe final prin golul lui Cernat!

Dinamo Kiev Florin Cernat Mircea Lucescu Sahtior Donetk Campionate externe
Data publicarii: Duminica 30 Noiembrie 2008, 16:56
Data actualizarii: Duminica 30 Noiembrie 2008, 17:24
Echipa lui Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a reusit o victorie la limita pe teren propriu, scor 1-0, in fata lui Karpat Lvov, iar Dinamo Kiev a reusit sa invinga fosta echipa a lui Oleg Protasov,  Dnepr Dnepropetrovsk, scor 2-1, prin golul marcat in extremis de Florin Cernat.

Cernat, care a fost introdus pe teren in minutul 58, in locul lui Tiberiu Ghioane, a pasat decisiv la reusita lui Diakite din minutul 79 si a inscris in minutul 90. Dnepr a reusit golul de onoare in minutul 90+1, prin Rusol.

Echipa Sahtior Doneţk, antrenata de Mircea Lucescu, s-a impus, acasa, in fata formatiei Karpati Lvov, cu scorul de 1-0. Fundasul Razvan Rat a evoluat tot meciul si a fost coautor la golul reusit de Gladki, in minutul 67.

In clasament conduce Dinamo Kiev, cu 40 de puncte, fiind urmata de Metalist Harkov, cu 34 de puncte, si Metalurg Donetk, cu 33 de puncte. Sahtior Donetk se afla pe locul cinci, cu 31 de puncte.