Răzvan Lucescu nu s-a mai putut controla după ultimul meci și s-a dezlănțuit la conferință: ”Așa ceva nu e posibil” / ”O rușine”

Razvan Lucescu PAOK Salonic Campionate externe Răzvan Lucescu, antrenor PAOK Salonic / Foto: Imago
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 23:47
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 23:43

Răzvan Lucescu (55 de ani) se află la PAOK Salonic din iulie 2021 și mai are contract cu formația elenă până la finele stagiunii 2026/27.

PAOK Salonic s-a deplasat duminică seară pe ”Georgios Karaiskakis Stadium” din Piraeus pentru confruntarea cu Olympiakos din etapa cu numărul 32 a primului eșalon din Grecia.

• La capătul celor 90 de minute, formația dirijată de Răzvan Lucescu a pierdut cu 1-2

După meci, antrenorul român a răbufnit la adresa arbitrajului și a ținut să puncteze că lovitura de pedeapsă dictată de ”centralul” Nogueira din minutul 27 este o decizie eronată.

De asemenea, Răzvan Lucescu a punctat că arbitrul a avantajat echipa gazdă și că elevii săi au făcut un meci slab, mai ales că veneau după două partide în cupele europene.

”Nu este ușor să obții un rezultat pozitiv aici. Cele două echipe nu au jucat un fotbal fantastic, au fost multe mingi lungi. Nu este posibil să acorzi penalty la un asemenea contact. Nu l-ar da în țara lui. A făcut-o pentru a ajuta o echipă.

Al doilea gol a venit dintr-un fault asupra lui Sastre. Condițiile erau dificile pentru a face ceva. Acest arbitraj este o rușine. A fost un joc slab, dar venim după jocurile europene. Poate că am fi reușit un rezultat diferit dacă arbitrajul nu ar fi fost așa”, a spus Răzvan Lucescu, potrivit metrosport.gr.

Olympiakos a avut un gol anulat în minutul 16. Fran Navarro înscrisese, doar că VAR-ul a intervenit și a depistat o poziție de ofsaid în construcția fazei. Tot în prima parte, Daniel Podence a ratat o lovitură de la 11 metri, ca Quini să deschidă în cele din urmă scorul în minutul 27 al confruntării. În repriza secundă, Gelson Martins a majorat diferența, iar Marcos Antonio a punctat pentru PAOK Salonic.

PAOK Salonic, în campionat

După acest eșec, PAOK rămâne pe locul trei în play-off-ul Superligii Greciei, în timp ce Olympiakos se situează pe locul patru la o lungime de formația dirijată de Răzvan Lucescu.

Echipa antrenorului român a obținut până în clipa de față în campionatul elen 21 de victorii, patru rezultate de egalitate și șase înfrângeri și se situează la cinci puncte în spate de prima clasată AEK.