VIDEO N-au nevoie de Siyabonga Ngezana de la FCSB! Performanță de excepție realizată de naționala Africii de Sud la Cupa Africii pe Națiuni

nationala Africii de Sud Cupa Africii pe Natiuni Evidence Makgopa naționala Marocului Siyabonga Ngezana Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 31 Ianuarie 2024, 08:40
Data actualizarii: Miercuri 31 Ianuarie 2024, 09:08

Echipa ”Bafana Bafana” defilează la turneul continental din aceste zile.

Africa de Sud s-a calificat marți seara în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni din Coasta de Fildeș după o victorie de senzație în fața semifinalistei de la ultimul Campionat Mondial, Maroc, scor 2-0.

Evidence Makgopa (57) și Teboho Mokoena (90+5) au înscris golurile învingătorilor, însă Marocul a ratat un penalty la scorul de 0-1 prin vedeta Achraf Hakimi (85) și a terminat cu un jucător în minus după eliminarea lui Sofyan Amrabat (90+4).

Sud-africanii își continuă astfel marșul spre finala CAN 2023, deși naționala este lipsită de câteva nume importante, pe lista absenților fiind și Siyabonga Ngezana, fundașul central care are un sezon foarte bun la FCSB.

Africa de Sud - Maroc 2-0 și Mali - Burkina Faso 2-1 în ultimele optimi

Mali s-a calificat și ea în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, după ce a învins Burkina Faso cu scorul de 2-1.

Malienii au deschis scorul foarte repede, după trei minute, prin autogolul lui Edmond Tapsoba, care a deviat o minge trimisă cu capul de Amadou Haidara.

''Vulturii'' s-au desprins imediat după pauză, prin reuşita lui Lassine Sinayoko (47), atacantul lui AJ Auxerre.

Golul de onoare al burkinabezilor, semifinalişti în urmă cu doi ani, a fost semnat de Bertrand Traoré (57 - penalty).