Gol Ghioane, Dinamo Kiev campioana Ucrainei! Sahtior 3-0 Harkov!

Dinamo Kiev Sahtior Donetk Tiberiu Ghioane Campionate externe
Data publicarii: Duminica 10 Mai 2009, 21:28
Data actualizarii: Duminica 10 Mai 2009, 21:39

Tibi Ghioane a maid at o lovitura in meciul cu tavria Simferopol si Dinamo Kiev este, cu trei etape inaintea finalului, campioana Ucrainei! Sahtior a castigat acasa cu 3-0 in fata celor de la Harkov.

Tiberiu Ghioane a marcat un gol pentru Dinamo Kiev, in meciul castigat, duminica, pe teren propriu, scor 3-2, cu Tavria Simferopol, rezultat in urma caruia echipa antrenata de Iuri Semin si-a asigurat al 13-lea titlu de campioana a Ucrainei.

Ghioane, care a fost titular, a marcat in minutul 55 si a primit un cartonas galben, in minutul 87. Florin Cernat nu a evoluat la Dinamo Kiev.

Cu trei etape inainte de final, Dinamo nu mai poate fi ajunsa de Sahtior, echipa antrenata de Mircea Lucescu avand cu 12 puncte mai putin, in contextul in care au mai ramas noua puncte in joc.

De la independenta Ucrainei in august 1991, Dinamo Kiev a castigat 13 din cele 18 campionate disputate.

Sahtior a castigat patru campionate, 2002, 2005, 2006 si 2008 (n.r. - ultimele trei cu Lucescu) si Tavria Simferopol unul, primul, in 1992.

Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, a invins, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), echipa FC Harkov.

Golurile au fost inscrise de Seleznov '28, Willian '33 si Duljaj '76.
Mircea Lucescu nu l-a inclus in lotul pentru acest meci pe romanul Razvan Rat.