Dan Petrescu a prins play-off-ul în Coreea de Sud, dar s-a lovit de regula de care s-a plâns mai mereu în România

Dan Petrescu Jeonbuk Hyundai Campionate externe Dan Petrescu
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 11:16
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 11:16

Jeonbuk Hyundai, echipa antrenată de Dan Petrescu în Coreea de Sud, a obținut o victorie importantă în ultima etapă din sezonul regulat.

Jeonbuk avea nevoie de victorie în deplasarea de la Seoul pentru a fi sigură de prezența în play-off-ul campionatului. Echipa lui Dan Petrescu s-a impus cu 2-0 și a obținut calificarea, de pe locul patru.

Jeonbuk a deschis scorul în minutul 60 prin Kyo-Won Han, iar 15 minute mai târziu brazilianul Gustavo a dus scorul la 2-0, stabilind scorul final.

În prelungirile primei reprize, Dan Petrescu a avut emoții. Seoul reușise să marcheze, dar reușita a fost anulată.

Dan Petrescu s-a lovit de regula de care s-a plâns ani de zile în România

În play-off-ul campionatului din Coreea de Sud, punctele nu se înjumătățesc, spre deosebire de campionatul României. Acest aspect l-a deranjat în nenumărate rânduri pe Dan Petrescu, mai ales că era de foarte multe ori lider cu CFR Cluj, iar această regulă le-ar fi permis echipelor să se apropie de echipa sa.

De această dată, regula implementată în Superligă l-ar fi ajutat pe Dan Petrescu, având în vedere că Jeonbuk, echipă cu pretenții, este la 18 puncte de liderul Ulsan Hyundai.

Practic, luând în calcul că în play-off-ul din Coreea de Sud sunt doar cinci meciuri, Petrescu nu are cum să se atingă de titlu.