CLIPELE care l-au transformat intr-un star! COSMARUL stelistilor a dus la un transfer COLOSAL! Seicii au dat un MUNTE de bani dupa aceste goluri: VIDEO

Edinson Cavani Napoli Steaua Campionate externe
Data publicarii: Sambata 20 Iulie 2013, 14:18
Data actualizarii: Sambata 20 Iulie 2013, 14:20

►Macedonia URLA! Marti se anunta IADUL VarDARK - Steaua, 21:45 in direct PRO TV si Voyo.ro!

Steaua a reusit, involuntar, sa-l transforme intr-un star. Nu si-ar fi dorit niciodata asta. Era chiar la un pas sa evite dezastrul. Insa actuala campioana a Romaniei a contribuit si ea la cel mai scump transfer facut in 2013.

Paris Saint-Germain a platit anul acesta 64 de milioane de euro pentru a-l transfera pe Edinson Cavani, cel care a devenit cel mai scump jucator transferat in 2013 si a ajuns pe locul 5 intr-un clasament all-time dupa cele ale lui Kaka la Real, Zlatan la Barca, Zidane si Ronaldo la Real.

In august 2010, Cavani valora insa doar 13 milioane de euro conform site-ului de specialitate transfermarkt.de. Iar acela a fost sezonul in care pur si simplu a explodat si a pornit drumul catre top.

Napoli a ajuns in Europa League in grupa K unde a dat de Liverpool, Steaua si Utrecht. Si s-a calificat in faza urmatoare cu foarte mult noroc si cu doua goluri ale lui Cavani in prelungiri!

Mai intai a fost meciul de pe Ghencea incheiat 3-3 - Cavani a marcat atunci undeva prin minutul 90+8

La retur, Steaua a jucat excelent si a rezistat 90 de minute in Italia. Nu a fost insa suficient - in minutul 90+3 a venit un nou gol al lui Cavani care a dus-o pe Napoli in faza urmatoare a competitiei

Cavani a devenit apoi un atacant de elita, unul dintre cei mai buni din lume - a reusit sa marcheze in fiecare sezon la Napoli peste 23 de goluri in Serie A si asta a dus la transferul lui la PSG pentru suma record. Steaua a contribuit si ea, desi nu si-ar fi dorit asta