Ce a făcut Ianis Hagi în ”Old Firm”. Rangers a câștigat categoric cu rivala Celtic

Ianis Hagi celtic rangers Campionate externe
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 17:01
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 17:01

Ianis Hagi a început ”Old Firm” din postura de rezervă. Rangers a câștigat categoric în fața rivalei Celtic, scor 3-0.

Deja campioană în Scoția, Celtic a început slab meciul și a primit gol în minutul cinci. Cantwell a deschis scorul pentru Rangers.

Ianis Hagi, rezervă în Old Firm!

Souttar a fost cel care a dus scorul la 2-0 în minutul 34, iar Sakala a stabilit scorul final, cu reușita sa din minutul 70. Ianis Hagi a fost introdus în minutul 69 al partidei și s-a făcut remarcat cu un șut expediat pe spațiul porții.

Rangers are 85 de puncte în Scoția și nu mai poate pierde locul doi, având un avans de 32 de puncte față de următoarea clasată, Aberdeen. Diferența față de campioana Celtic este acum de zece puncte.

În următoarea etapă, Celtic va primi vizita lui St. Mirren, în timp ce Rangers se va deplasa pe terenul lui Hibernian.

Cifrele lui Ianis Hagi

Pentru Ianis Hagi este al treilea meci în care este aruncat în joc de antrenorul Michael Beale. În meciul trecut, cu Aberdeen, Ianis a fost titular și a evoluat timp de 65 de minute.

De când a revenit după accidentare, Ianis Hagi a evoluat în nouă partide pentru Rangers, dintre care patru în Premiership, fără să reușească să marcheze.

Site-urile de specialitate îl evaluează pe Hagi Jr. la cinci milioane de euro.