Barca, neconvingatoare fara trio-ul Messi-Neymar-Suarez! Catalanii au facut doar 1-1 cu Nice, Mathieu si Rakitic au debutat: VIDEO

Barcelona Ivan Rakitic Jeremy Mathieu Luis Enrique OGC Nice Campionate externe
Data publicarii: Duminica 03 August 2014, 09:49
Data actualizarii: Duminica 03 August 2014, 10:03

Barcelona, cu un nou antrenor pe banca si cu mai multe fete noi in echipa, a inceput greu seria partidelor de pregatire, facand doar un 1-1 cu francezii de la Nice.

Cu schimbari masive facute in aceasta vara, dupa ce Luis Enrique l-a inlocuit pe Tata Martino, dar si cu jucatori precum Marc Andre ter Stegen, Ivan Rakitic, Alen Halilovic si Jeremy Mathieu aflati la primele minute in tricoul blaugrana, Barcelona a remizat, scor 1-1, cu francezii de la Nice.

Invitati de cei de la Nice pentru a inaugura noua arena a clubului din Hexagon, catalanii au inceput greu partida, iar adversarii au avut o prima ocazie importanta chiar in debut, cand ter Stegen a blocat cu greu lovitura libera a lui Bautheac. Portarul german nu a mai avut insa ce sa faca in minutul 20, cand argentinianul Cvintanich a profitat de o greseala a lui Pique si a obtinut un penalty.

Fara trio-ul Messi, Neymar, Suarez, ultimul dintre ei transferat in aceasta vara pentru circa 80 de milioane de euro, insa in continuare suspendat dupa ce l-a muscat pe Chiellini la Mondial, Barca s-a bazat in ofensiva pe Pedro, Iniesta si Adama Toure. Primul dintre acestia a avut chiar si o bara in prima repriza.

Luis Enrique "i-a debutat" in repriza secunda si pe Ivan Rakitic si Alen Halilovic, insa golul a venit din partea veteranului Xavi, cel care a tranformat un penalty obtinut in minutul 68 de pustiul Munir El Haddadi.

Barca a mai ratat o sansa mare in finalul partidei, cand Sandro Ramirez a lovit si el bara, pentru ca mai apoi Bartra sa rateze o alta sansa importanta.