VIDEO Arsenal, 'manita' cu Barcelona în primul amical al verii pentru catalani! Xavi s-a enervat: „Jucau finala Champions League ei!”

Barcelona Arsenal Xavi Hernandez Campionate externe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 27 Iulie 2023, 09:45
Data actualizarii: Joi 27 Iulie 2023, 09:53

Arsenal și FC Barcelona s-au duelat într-un meci amical de pregătire pentru noul sezon, scor 5-3.

Meciul s-a disputat pe SoFi Stadium din Los Angeles, sub privirile a peste 70.000 de spectatori. Scorul a fost deschis de Robert Lewandowski, în minutul 7, însă Saka i-a dat replica șase minute mai târziu, iar în minutul 22 a ratat penalty. Barcelona a trecut din nou în avantaj datorită golului marcat de Raphinha în minutul 34, însă Havertz a egalat cu două minute înainte de pauză.

Ilkay Gundogan a debutat astfel în tricoul Barcelonei, însă a fost schimbat la pauză, când Xavi Hernandez a schimbat toată echipa. Arsenal a mai înscris de două ori prin Trossard, în minutele 56, respectiv 78, iar Ferran Torres a redus din diferență cu două minute înainte de final. Vieira a stabilit însă scorul final, cu un gol marcat în minutul 90.

Xavi Hernandez s-a enervat pe „tunari” după amicalul cu Arsenal

Xavi Hernandez a susținut o conferință de presă la finalul meciului, extrem de nemulțumit de modul în care jucătorii lui Arsenal au tratat meciul, având intrări dure și la limită.

„Noi jucam primul nostru meci amical și ei jucau finala Champions League. A fost un meci foarte bun pentru spectacol, dar nu atât de bun pentru antrenori. S-au văzut lucruri pozitive însă cred că am fost sensibili în apărare.

Am strâns minute, am încercat jucători pe posturi care nu le sunt obișnuite, Frenkie ca pivot, Dembele la interior sau Ferran ca nouă fals. Astfel că, în ciuda rezultatului, a fost un test bun”, a declarat Xavi Hernandez conform Mundo Deportivo

Pentru Barcelona mai urmează trei meciuri amicale, unul cu Real Madrid, programat pe 30 iulie, unul cu AC Milan, pe 1 august și unul cu Tottenham pe 8 august.