Anglia, calificată în sferturi la EURO U21! Campioana en-titre, Germania, aproape de eliminare

Anglia U21 Campionatul European U21 Germania U21 Campionate externe
Data publicarii: Luni 26 Iunie 2023, 08:40
Data actualizarii: Luni 26 Iunie 2023, 08:46

Selecţionata Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia, duminică, din postura de câştigătoare a Grupei C, după ce a învins Israelul cu 2-0.

Anthony Gordon (16) şi Emile Smith-Rowe (68) au marcat golurile englezilor, la Tbilisi.

Germania, deţinătoarea titlului, este aproape de eliminare după înfrângerea suferită în faţa Cehiei, cu 1-2. Vaclav Sejk (33) a deschis scorul pentru cehi, dar Angelo Stiller (70) a restabilit egalitatea. Cehia a smuls victoria prin reuşita lui Martin Vitik (87).

La Cluj-Napoca, în Grupa D, Italia a învins Elveţia cu 3-2, după ce a avut 3-0 la pauză. ''Azzurrini'' au obţinut primele lor puncte în grupă, graţie golurilor reuşite de Lorenzo Pirola (6), Wilfried Gnonto (11) şi Fabiano Parisi (45+4). Elveţia a redus din ecart după pauză, prin golurile semnate de Kastriot Imeri (47) şi Zeki Amdouni (52), cel care a înscris două goluri României pentru echipa de seniori a Elveţiei, în preliminariile EURO 2024.

Franţa a făcut un pas mare spre sferturi după victoria la limită contra Norvegiei, cu 1-0, prin golul lui Michael Olise (57).

Rezultatele de duminică

Grupa C

Cehia - Germania 2-1 (Batumi)

Au marcat: Vaclav Sejk 33, Martin Vitik 87, respectiv Angelo Stiller 70.

Anglia - Israel 2-0 (Tbilisi)

Au marcat: Anthony Gordon 16, Emile Smith-Rowe 68.

Elveţia - Italia 2-3

Au marcat: Kastriot Imeri 47, Zeki Amdouni 52, respectiv Lorenzo Pirola 6, Wilfried Gnonto 11, Fabiano Parisi 45+4.

Norvegia - Franţa 0-1

A marcat: Michael Olise 57.