Anderlecht și Silkeborg, stângace în campionat. Ce au făcut adversarele FCSB-ului pe plan intern

FCSB Anderlecht Conference League Silkeborg Campionate externe Dunajska Streda - FCSB (Conference League)
Data publicarii: Duminica 28 August 2022, 21:40
Data actualizarii: Duminica 28 August 2022, 21:45

FCSB s-a calificat în grupele Conference League și și-a aflat adversarele.

FCSB va da în grupa B din Conference League peste West Ham, Anderlecht și Silkeborg. Cu West Ham și Anderlecht, "roș-albaștrii" au o istorie deosebită, însă, cu Silkeborg totul va fi nou pentru Nicolae Dică.

Ce a făcut Anderlecht în ultima etapă a campionatului

Anderlecht evoluează în eșalonul de top din Belgia numit Jupiler Pro League. În etapa a șasea, ultima rundă de până acum, formația dirijată de Mazzu a pierdut cu 1-2 pe teren advers, la Royale Union SG.

Gazdele au deschis scorul în minutul doi, rapid, grație reușitei lui Boniface. Anderlecht nu s-a lăsat mai prejos și a restabilit egalitatea în minutul 12, prin Murillo. Vanzeir a făcut 2-1 câteva minute mai târziu (31') și a închis tabela încă din prima parte a jocului.

În campionat, Anderlecht se situează, pentru moment, pe a șasea poziție, la un punct distanță de Royale Union și la șase de Genk, ocupanta actuală a primului loc în Pro League.

Ce a făcut Silkeborg în ultima etapă a campionatului

Silkeborg a pierdut în etapa a șaptea cu Odense, chiar pe terenul propriu Jysk Park. Gazdele au deschis scorul în minutul 22 prin Jorgensen și au fost egalați rapid, cu două minute înainte de fluierul final al primei părți, grație reușitei lui Kadrii.

Pe final, când meciul părea că se va termina la egalitate, oaspeții au dat lovitura pe final. Frokjaer a marcat în minutul 90+4 și a adus victoria de partea formației sale.

În campionat, danezii de la Silkeborg se situează pe a treia poziție cu 13 puncte din 21 posibile. Adversara FCSB-ului a obținut patru victorii, o remiză și două înfrângeri până în clipa actuală.