Ajaxul lui Ogararu a castigat Supercupa Olandei!

Data publicarii: Duminica 12 August 2007, 12:18
Data actualizarii: Duminica 12 August 2007, 12:18
AJAX AMSTERDAM 1 - 0 PSV EINDHOVEN
Ajax a pus stapanire pe Supercupa Olandei! In finala cu marii rivali de la PSV Eindhoven, Ajax a batut la limita, a ratat cat pentru alte doua meciuri si l-a pierdut pe romanul George Ogararu. Lovit serios de un adversar in genunchi, fostul stelist a iesit intr-un picior in minutul 25, fiind inlocuit de Van der Wiel.

Trupa lui Ten Cate a scapat cu bine dupa cornerul lui PSV din minutul 31, dupa care s-a napustit in atac. Eforturile au dat roade cu doua minute inainte de pauza, cand spaniolul Gabri a finalizat dupa un biliard in careul advers.
Ajax putea linisti definitv meciul in minutul 63, dar Huntelaar a ratat cu toata poarta in fata din 7 metri! A urmat contratacul din minuutl 77, cand Rommedahl a nimerit bara laterala.

Tot Huntelaar a fost urmarit de ghinion si in ultimul minut de joc. Bomba din lovitura libera, pe care scria gol, a fost deviata excelent in corner de portarul Gomes si meciul s-a terminat 1-0.
Ajax a castigat trofeul care poarta numele marelui Johann Cruyf pentru a treia oara consecutiv intr-o finala in care al doilea roman al lui Ten Cate, Nicolae Mitea, a fost doar spectator.