Aceeasi zi, aceeasi poveste, dar la 30 de ani diferenta! Messi si Maradona, destine asemanatoare! Ce a reusit Leo Messi aseara:

Lionel Messi Diego Armando Maradona Campionate externe
Data publicarii: Joi 09 Ianuarie 2014, 19:38
Data actualizarii: Joi 09 Ianuarie 2014, 19:44

► Luni 13, se rup mainile in direct! Liga Greilor, ora 21:45, IN DIRECT la Sport.ro si Voyo.ro!

Messi, Maradona sau Maradona, Messi. Asta e intrebarea care ii framanta pe toti iubitorii fotbalului. Cine a fost mai bun? Deocamdata, nimeni nu poate spune, insa un singur lucru este cert - sunt printre cei mai buni din istoria fotbalului si, cu siguranta, din istoria Barcei.

Cvadruplu castigator al Balonului de Aur, Leo Messi face senzatie la fiecare meci al Barcei, iar revenirea din partida cu Getafe, de aseara, i-a facut pe fani sa exclame: "Regele s-a intors!"

Fanii Barcelonei nu au putut trece insa cu vederea contextul revenirii lui Messi, nici corespondenta si coincidenta cu meciul facut de Maradona pe 8 ianuarie 1984, pe Camp Nou.

Messi a revenit aseara dupa o lunga perioada de inactivitate, acesta fiind tinut departe de gazon de o accidentare destul de grea. Starul Barcei a fost introdus in repriza a doua a meciului cu Getafe si a reusit o dubla, spre satisfactia sa si a fanilor.

Coincidenta face insa ca Diego Armando Maradona sa fi fost pus in aceeasi situatie. Maradona a revenit pe 8 ianuarie 1984 intr-un meci cu Sevilla, dupa o accidentare grava suferita pe San Mames. Madarona a reusit in acel meci sa inscrie tot doua goluri, dupa ce fusese introdus in minutul 68 al partidei.

Maradona declara dupa acel meci: "Sunt foarte fericit. A fost un meci bun si trebuie sa le multumesc colegilor pentru ca m-au ajutat, dar si fanilor pentru ca m-au primirea facuta. Nu stiu cum voi putea sa le rasplatesc vreodata dragostea, indiferent de cate goluri as marca".

"Cat timp fanii ma sustin, vreau sa joc la Barca. Eu imi doresc sa imi inchei cariera aici si sper sa am parte de sprijinul tuturor" - Leo Messi.