VICTORIE JOSHUA! Decizie clara in favoarea englezului dupa un meci tactic PERFECT! Joshua a lansat provocarea dupa meci pentru a deveni campionul ABSOLUT! VIDEO

Data publicarii: Sambata 31 Martie 2018, 23:00
Data actualizarii: Duminica 01 Aprilie 2018, 01:50

Vezi cele mai importante momente ale marelui meci de la categoria grea!

LIVE TEXT:

"Nu voi face o analiza, am incercat sa-l tin la distanta. A fost un meci usor pentru mine, 10-11 runde. Stiu ca cei de la casele de pariuri spuneau ca voi castiga mai greu, Parker este insa un campion adevarat. Joseph Parker a spus ca va fi un razboi, eu am spus ca va fi o arta a boxului. Sa nu uitam ca sunt campionul unificat.

100% vreau sa devin campionul absolut, sa ma lupt cu Wilder. Uitati-va cate centuri. Am 21 de meciuri, 6 pentru titlul mondial. Nu ma intereseaza sa fac spectacol, vreau sa castig. Managerul meu va vorbi cu managerul lui Wilder, sa facem meciul oriunde, oricum.

Hai Wilder, hai sa ne luptam!" a fost mesajul lui Anthony Joshua dupa meci.

"Ma voi intoarce mai puternic. Cu siguranta voi fi din nou campion mondial" a spus si Joseph Parker.

Runda a 12-a: Joshua lupta inteligent in aceasta repriza, nu ii acorda nicio oportunitate lui Parker sa trimita o lovitura ce l-ar trimite la podea. Mai mult, tot Joshua loveste mai clar si castiga si aceasta runda! Se incheie lupta. Scorul www.sport.ro: 116-113

Runda a 11-a: Joshua il tine la distanta pe Parker, cel care nu se arunca suficient de mult in atac in conditiile in care are nevoie de un KO. Parker prinde o lovitura de upercut care il face pe Joshua sa se clatine. Repriza lui Parker. Scor www.sport.ro: 106-104. Englezul Carl Froch i-a acordat lui Joshua si 2 dintre reprizele pe care le-am punctat ca fiind ale lui Parker.

Runda a 10-a: O noua runda mai animata, Joshua a prins cateva lovituri la tinta. Englezul pare sa incerce incheierea meciului inainte de decizie. Upercut din clinci al lui Joshua care l-a prins pe Parker. Neozeelandezul prinde cateva lovituri la corp. Scor www.sport.ro: 97-94

Runda a 9-a: Atac al lui Parker, acesta s-a dus si cu capul inainte, lucru reprosat de englez. Parker continua sa loveasca puternic si castiga runda. Scor www.sport.ro: 87-85

Runda a 8-a: Parker pare sa fie din ce in ce mai confortabil in acest meci, Joshua loveste destul de putin. Se arunca cu 40 de secunde inainte de gong asupra lui Parker cu 3 lovituri. Runda egala intre cei doi. Scor www.sport.ro: 78-75

Runda a 7-a: Lupta s-a mai calmat, Joshua a reusit cea mai buna a lovitura lui de pana acum, a fost aproape si de un upercut devastator, ratat de putin. Scor www.sport.ro: 68-65

Runda a 6-a: Cea mai tare runda de pana acum! Ambii s-au aruncat cu lovituri, arbitrul a avut probleme in a-i desparti. Joshua a inceput sa fie mai ofensiv. Parker prinde un upercut care il face pe Joshua sa se clatine. Se incinge meciul, Joshua pare ca si-a pierdut rabdarea din primele runde, Parker pare mai increzator. Scor www.sport.ro: 58-56

Runda a 5-a: Se anima putin lupta, Joshua loveste cu un croseu de stanga la tinta. Parker are un moment in care se arunca asupra lui Joshua, acesta incearca sa-l tina la distanta cu bratul, loviturile lui Parker nu sunt clare. Dezavantajul alonjei este mare pentru Parker. Vine o dreapta buna apoi a lui Parker care capata ceva incredere. Scor www.sport.ro: 49-46

Runda a 4-a: O lovitura pe contra a lui Joshua il clatina putin pe Parker, acesta isi revine rapid insa continua sa fie dominat tactic de Joshua cel care loveste mai puternic si mai la tinta. Scor www.sport.ro: 40-36

Runda a 3-a: In continuare Joshua loveste mai putin, dar mai clar. O prima directa de stanga care l-a prins pe Parker, acesta s-a dus apoi aproape de Joshua care a trimis un upercut la tinta. Runda si mai clar castigata de englez. Scor www.sport.ro: 30-27

Runda a 2-a: Meciul continua dupa aceleasi coordonate cu Joshua tinand mijlocul ringului si incercand sa se apropie de Parker, neozeelandezul miscandu-se mult. Joshua pare sa astepte momentul oportun, trimite 2 lovituri la corp. Scor www.sport.ro: 20-18

Prima runda: O runda echilibrata cu Joshua mai precaut, Parker a lovit mai mult insa toate s-au dus in garda englezului. Joshua a trimis o dreapta la corp puternica, Parker nu a parut foarte deranjat. Scor www.sport.ro: 10-9 Joshua.

Fanii din Cardiff incearca sa acopere intrarea lui Parker in arena cantand melodia lui Joshua! Parker a fost insotit de dansatorii care i-au fost alaturi si la cantar! Joshua este ovationat de fani!

Urmeaza in cateva minute marele Main Event in direct la Pro TV - Joshua vs Parker!

Iata meciurile din undercard

Alexander Povetkin vs David Price (WBA and WBO heavyweight inter-continental and international)

Victorie prin KO a lui Povetkin in runda a 5-a dupa o lovitura de dreapta care l-a ametit pe Price pentru ca apoi croseul de stanga sa-l trimita la podea pe englez!

Ryan Burnett vs Yonfrez Parejo (WBA bantamweight) - victorie la decizie

Anthony Crolla vs Edson Ramirez (lightweight) - victorie la decizie

Joe Cordina vs Hakim Ben Ali (vacant WBA lightweight) - victorie prin KO in runda a 3-a

Josh Kelly vs Carlos Molina (vacant WBA international welterweight) - victorie la decizie

Indiferent de rezultat, regele greilor, Joshua va castiga o jumatate de milion de lire pe minut. Prezentatorul din ring, celebrul Buffer va primi 4 milioane. El are o avere de 150 de milioane. Lupta dintre Joshua si Parker va fi transmisa in peste 200 de tari. La Pro Tv va fi imediat dupa miezul noptii.

Joshua ii anunta pe rivali in ce repriza ii va distruge. i-a iesit la ultima lupta. "O sa te fac knock-out in runda a noua", il ameninta Joshua pe Parker. Cine pariaza ca asa se va intampla, va castiga de 15 ori suma jucata.

"Eu merg pe Joshua. Cred ca vrea sa faca istorie in lumea greilor" spune Leonard Doroftei.

"Si eu il vad pe Joshua favorit clar. Nu cred ca va dura meciul mai mult de sase reprize" a spus si Mihai Leu.

Si fetele de ring sunt gata sa faca show la Cardiff. Cea mai cunoscuta e Sara, o fosta miss care joaca in filme. Finala mondiala a greilor e sambata noaptea, la Pro tv. Gala de la Cardiff incepe la pro x, la ora 20:00.