VIDEO Cum să pierzi după ce ai condus tot meciul: campioana U-BT Cluj a încheiat anul în EuroCup

U-BT Cluj baschet masculin emanuel cate EuroCup Ratiopharm Ulm Baschet
Data publicarii: Joi 22 Decembrie 2022, 08:21
Data actualizarii: Joi 22 Decembrie 2022, 08:39

Cea mai bună echipă de baschet masculin a României a fost învinsă pe teren propriu de Ratiopharm Ulm din Germania, scor 81-84.

Campioana la baschet masculin U Banca Transilvania Cluj a bifat, miercuri, prima înfrângere pe teren propriu, în grupa A din 7 Days EuroCup, cu formaţia germană Ratiopharm Ulm

Este a şasea înfrângere pentru U BT Cluj în nouă etape.

Cățe și Richard au înscris câte 13 puncte pentru U-BT Cluj

U BT Cluj a condus tot meciul şi a pierdut în ultimul minut, cu scorul de 81-84 (44-34), în ultimul meci din competiţie în 2022.

Principalii marcatori ai partidei au fost Căţe şi Richard, câte 13 puncte, pentru U BT Cluj, respectiv Christen 26, pentru oaspeţi.

5.000 de fani au fost prezenți pe BT Arena

Cei peste 5.000 de fani prezenţi în tribunele BT Arena au avut acces cu 90 de minute mai devreme, pentru a putea contribui la campania caritabilă a clubului clujean, care a colectat haine şi jucătorii pentru 50 de familii defavorizate, cu copii având vârste între 3-5 ani.

În etapa a IX-a a grupei A s-a mai jucat meciul Germani Brescia - Bursaspor 110-74.

Toate rezultatele lui U-BT Cluj în EuroCup

În primele meciuri din grupa A, U BT Cluj a obţinut rezultatele: 85-88 cu JL Bourg en Bresse, 94-76 cu Cedevita Olimpija Ljubljana, 80-85 cu Umana Reyer Veneţia, 84-89 cu Lietkabelis Panevezys, 91-86 cu Germani Brescia, 80-95 cu Frutti Extra Bursaspor, 98-82 cu Joventut Badalona şi 82-105 cu Prometey

După nouă etape în grupa A, campioana României rămâne cu 10 puncte în clasament.

Ce urmează pentru ardeleni din ianuarie 2023

În 10 ianuarie 2023 începe returul partidelor din grupa A a 7 Days EuroCup este, iar programul campioanei României este: U - JL Bourg (11 ianuarie 2023), Cedevita Olimpija Ljubljana - U (18 ianuarie), Umana Reyer Veneţia - U (25 ianuarie), U - Lietkabelis Panevezys (1 februarie), Germani Brescia - U (8 februarie), U - Frutti Extra Bursaspor (8 martie), Joventut Badalona - U (15 martie), U - Prometey (22 martie) şi Ratiopharm Ulm - U (29 martie).

Din cele două grupe ale 7 Days EuroCup fac parte câte 10 echipe, iar meciurile se vor încheia în 29 martie 2023.

Apoi, primele opt clasate intră în fazele eliminatorii, cu păstrarea avantajului terenului propriu în optimi, sferturi, semifinale, în funcţie de clasarea în grupe.

În sezonul trecut a ajuns în sferturile Basketball Champions League

În stagiunea trecută, U BT Cluj a jucat sferturi de finală în Basketball Champions League, performanţă care i-a adus acceptarea în EuroCup, a doua competiţie continentală, după Euroligă.

Doar două echipe româneşti au mai participat în EuroCup, CSU Asesoft Ploieşti (în sezoanele 2007-2008, 2013-2015), respectiv Steaua Bucureşti (2015-2016).

Foto și video: U-BT Cluj-Napoca