Ce a făcut campioana U-BT Cluj la debutul în grupele EuroCup

U-BT Cluj EuroCup Baschet
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 08:22
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 08:23

Ardelenii au jucat primul meci în deplasare la Mincidelice JL Bourg-en-Bresse din Franța.

U-BT Cluj-Napoca a fost învinsă în deplasare de formaţia formaţiei franceză Mincidelice JL Bourg-en-Bresse, cu scorul de 88-85 (18-14, 19-18, 25-19, 26-34), miercuri seara, la debutul său în Grupa A a competiţiei masculine de baschet EuroCup.

Gazdele au reuşit să îşi construiască un avantaj de 11 puncte în primele 30 de minute ale partide, iar revenirea campioanei României din ultimul sfert a fost insuficientă pentru a obţine ceva.

Leonardo Meindl, cel mai bun jucător al lui U-BT Cluj

Leonardo Meindl a fost cel mai bun jucător al ardelenilor, cu 19 puncte, 7 recuperări. De la ''U'' s-au mai remarcat Karel Guzman, 12 p, 4 rec, 4 pase decisive, Jordan Taylor, 13 p, 4 rec, 6 pd, Andrija Stipanovic, 12 p, 5 rec, 3 pd, Stefan Bircevic, 12 p.

Pentru echipa din Hexagon au avut evoluţii apreciate James Palmer jr 17 p, 5 rec, Pierre Pelos, 16 p, 5 rec, Jordan Floyd, 10 p, 5 pd, Frantz Massenat, 10 p, 3 rec, 3 pd, Alexandre Chassang 9 p, 7 rec, 3 pd.

Următorul meci, acasă cu Olimpija Ljubljana

În alte meciuri din grupă, miercuri, Prometei Slobojanske a învins-o pe 7Bet-Lietkabelis Panevezys cu 82-71, iar marţi, ratiopharm Ulm a trecut cu 81-80 de Umana Reyer Venezia, iar Joventut Badalona a dispus de Germani Brescia cu 80-63.

''U'' va juca următorul meci pe 19 octombrie, acasă, cu Cedevita Olimpija Ljubljana.