U BT Cluj, victorie în EuroCup cu Ratiopharm Ulm, campioana Germaniei!

u bt cluj EuroCup Ratiopharm Ulm Baschet
Data publicarii: Miercuri 08 Noiembrie 2023, 22:16
Data actualizarii: Miercuri 08 Noiembrie 2023, 22:18

Campioana U Banca Transilvania Cluj a obţinut miercuri, pe teren propriu, în faţa a 7.396 de fani, a cincea victorie din grupa B a BKT EuroCup, scor 86-75 (51-24), cu ratiopharm Ulm, campioana Germaniei.

Principalii marcatori ai partidei au fost Seeley 21 puncte, Guzman 16, Mokoka 12, pentru U BT Cluj, respectiv Williams 17, Nunez 14, Klepeisz 12, pentru formaţia germană.

U BT Cluj a condus copios în prima repriză, având 27 de puncte la pauză, dar a cedat supremaţia treptat, astfel că adversara s-a apropiat periculos spre final (77-69, min. 38). Victoria a venit însă, a fost aplaudată îndelung de fani şi este a cincea din şase disputate pentru campioana României în tur, reprezentând, totodată, egalarea numărului total de succese din tot sezonul trecut al EuroCup.

Pentru campioana României, succesul de miercuri seară a fost şi o revanşă pentru disputa identică din turul sezonului trecut, când U BT Cluj a condus tot meciul cu Ulm şi a pierdut în ultimul minut, cu 81-84, în prezenţa a peste 5.500 de fani.

În etapa a V-a s-au mai jucat meciurile dintre Lietkabelis Panevezys – JL Bourg 100-96 şi Turk Telekom – Gran Canaria 69-82, celelalte programate în cursul serii fiind între Buducnost – Aris Salonic, Slask Wroclaw – Energia Trento.

În primele meciuri din grupa B, U BT Cluj a obţinut rezultatele: 80-71 cu Turk Telekom, 70-67 cu Slask Wroclaw, 88-92 cu JL Bourg, 89-74 cu Buducnost Podgorica şi 61-59 cu Aris Salonic. După şase etape, U BT Cluj este pe locul 2, după liderul neînvins Gran Canaria.

În continuare, campioana României va avea programul

• Tur: Trento – U BT (15 noiembrie), U BT – Gran Canaria (22 noiembrie), Lietkabelis – U BT (29 noiembrie)
  • Retur: Turk - U BT (5 decembrie), U BT – Slask (13 decembrie), U BT – JL Bourg (19 decembrie), Buducnost – U BT (27 decembrie), U BT – Aris (10 ianuarie 2024), ratiopharm – U BT (17 ianuarie), U BT – Trento (23 ianuarie), Gran Canaria – U BT (31 ianuarie) şi U BT – Lietkabelis (7 februarie)

În grupa A au fost repartizate echipele Hapoel Tel-Aviv, Joventut Badalona, Cedevita Olimpija Ljubljana, Paris Basketball, Umana Reyer Venezia, Wolves Vilnius, Beşiktaş Istanbul, Veolia Hamburg, Prometey Slobozhanske, London Lions.

Se joacă în sistemul fiecare cu fiecare în dublă manşă, iar primele şase clasate în ambele grupe avansează în play-off. Mai precis, primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în optimi, eliminatoriu, pe terenul echipelor mai bine clasate în sezonul regulat.

Meciurile din sferturile de finală se vor desfăşura în acelaşi sistem, iar semifinalele şi finala se joacă în sistemul ”cel mai bun din trei partide”, cu avantajul terenului propriu pentru echipa mai bine clasată în sezonul regulat.

În stagiunea trecută, U BT Cluj a fost debutantă în EuroCup şi a încheiat grupa A pe locul 9, ratând optimile. Cu un an înainte, campioana României a jucat sferturi de finală în Basketball Champions League, performanţă care i-a adus acceptarea în EuroCup, a doua competiţie continentală, după Euroligă.

Doar două echipe româneşti au mai participat în EuroCup, CSU Asesoft Ploieşti (în sezoanele 2007-2008, 2013-2015), respectiv Steaua Bucureşti (2015-2016).