sport arena streetball Agro Squad baschet 3x3 CSM Constanta slam-dunk Baschet
Data publicarii: Marti 16 Mai 2023, 08:24
Data actualizarii: Marti 16 Mai 2023, 08:41

CSM Constanța și Agro Squad, echipa clubului Agronomia București și-au împărțit succesele la categoriile de elită în primul turneu Sport Arena Streetball din 2023.

Competiția de baschet 3x3 la care au participat peste 500 de jucători, s-a încheiat duminică seara pe terenurile din Universitatea Politehnică București.

Finalele de la categoriile Open Masculin și Open Feminin au avut aceleași protagoniste. Fetele de la Agro, cu Sonia Ursu, reprezentantă a României la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, în prim plan s-au impus în finala cu CSM Constanța, 20-16.

Ursu a fost desemnată MVP-ul categoriei, după ce a fost principala realizatoare a echipei, cu 45 de puncte în cinci meciuri, 24 dintre ele venind în urma unor aruncări din spatele semicercului.

Constănțenii și-au luat revanșa în finala masculină, după un meci electrizant încheiat cu scorul de 21-20 pentru CSM. Mario Lazăr a marcat coșul decisiv pentru victorie, la scorul de 20-20 și a încheiat turneul cu 55 de puncte în șase meciuri.

Lazăr a fost imposibil de oprit în spațiul de trei secunde, cu 49 de puncte venind din acțiune, din apropierea inelului, jucătorul constănțean fiind desemnat cel mai bun jucător al categoriei. Ambii câștigători ai titlului de MVP au fost premiați cu un ceas 3x3 marca Tissot.

Baby dunk contest – atracția turneului

Ziua de sâmbătă a program și concursul de slam dunk, care a avut o prefață inedită. Ce mai mici baschetbaliști, de la categoriile de vârstă sub 10 și sub 12 ani s-au întrecut într-un concurs de slam dunk, la un inel coborât la înălțimea potrivită.

Juriul a fost alcătuit din participanții la concursul dedicat seniorilor, în timp ce primii trei clasați la copii au primit șansa de a-i juriza pe favoriții lor mai mari. Florea Paciup a fost campionul la copii, în timp ce concursul seniorilor a fost câștigat de către Bogdan Andronic, de la Agro Squad.

Andronic a impresionat și în turneul masculin de la categoria Open. El a fost eroul semifinalei cu CSU ASE, câștigată de Agro Squad cu 21-20, când a fost principalul marcator al echipei sale cu 9 puncte și a dirijat o spectaculoasă revenire, bazată pe trei coșuri din spatele semicercului.

Următorul turneu, peste două săptămâni

Cea de-a două etapă din circuitul de baschet 3x3 Sport Arena Streetball se va disputa în weekend-ul 26-28 mai, tot pe terenurile din Universitatea Politehnică București. Înscrierile vor începe luni, 22 mai, pe site-ul oficial al competiției, 3la3.ro.

Calendarul competițional al Sport Arena Streetball din 2023 mai cuprinde patru etape (26-28 mai, 30 iunie – 2 iulie, 28-30 iulie și 25-27 august) urmând ca turneul final să aibă loc la Constanța, în perioada 8-10 septembrie.

Evenimentele Sport Arena Streetball sunt susținute de către Mastercard, Nike, Horizon, Tissot, prin distribuitorul oficial Albini Prassa, Ideal Board Games și Federația Română de Baschet. Radioul oficial al competiției este Kiss FM.