FOTO Pe ce loc a terminat Alin Firfirică finala de la aruncarea discului la Europeanul de la Munchen

Alin Firfirica disc munchen Atletism Alin Firfirica s-a calificat pentru prima oara la Olimpiada si a sarbatorit intr-un mod inedit: "Cred ca n-o sa mai spal masina pana dupa urmatoarea editie de Jocuri Olimpice"
Data publicarii: Sambata 20 August 2022, 10:35
Data actualizarii: Sambata 20 August 2022, 10:40

România a cucerit la Euro de la Munchen o medalie de aur, prin Bianca Perie Ghelber, la aruncarea ciocanului.

Alin Alexandru Firfirică a ocupat locul 7 în finala probei de aruncare a discului, vineri, la Campionatele Europene de atletism de la Munchen.

Medalia de aur a fost câştigată de lituanianul Mykolas Alekna, cu 69,78 metri, un nou record al competiţiei, argintul a revenit slovenului Kristjan Ceh, cu 68,28 m, în timp ce bronzul a fost adjudecat de britanicul Lawrence Okoye, cu 67,14 metri. Firfirică a fost al şaptelea, cu 64,35 m.

• Alin Firfirica s-a calificat pentru prima oara la Olimpiada si a sarbatorit intr-un mod inedit: Cred ca n-o sa mai spal masina pana dupa urmatoarea editie de Jocuri Olimpice

Discobolul român prinsese finala cu a şasea performanţă din grupele preliminare, 64,17 metri.

Elena Andreea Taloş, care la Europenele din 2018, de la Berlin, s-a clasat pe locul patru la triplusalt, a încheiat acum pe poziţia a opta, cu 14,01 metri (season best).

Medalia de aur a fost câştigată de ucraineanca Marina Beh-Romanciuk, cu 15,02 metri, argintul a fost obţinut de finlandeza Kristiina Makela, cu 14,64 m, iar bronzul a revenit israeliencei Hanna Minenko, 14,45 m.

Claudia Mihaela Bobocea a fost a 11-a (penultima) în finala de la 1.500 metri, cu timpul de 4 min 07 sec 74/100.

Titlul continental a fost câştigat de britanica Laura Muir, în 4 min 01 sec 08/100, argintul a revenit irlandezei Ciara Mageean, în 4 min 02 sec 56/100, în timp ce poloneza Sofia Ennaoui a luat bronzul, fiind cronometrată în 4 min 03 sec 59/100.

România participă cu 21 de sportivi (12 fete şi 9 băieţi) la Europenele de la Munchen, din perioada 15-21 august. Singura medalie tricoloră de la Munchen a fost obţinută de Bianca Ghelber, la aruncarea ciocanului. Agerpres