Campionatele Europene de atletism: ”greii” Jakob Ingebrigtsen și Sandra Perkovic și-au respectat blazonul și au luat aurul

campionatele europene de atletism Jakob Ingebrigtsen Miltiadis Tentaglou Niklas Kaul Sandra Perkovic Atletism
Data publicarii: Miercuri 17 August 2022, 11:29
Data actualizarii: Miercuri 17 August 2022, 11:31

La competiția desfășurată la Munchen, Ingebrigtsen a câștigat cursa de 5.000 de metri, iar Perkovic s-a impus în finala de la aruncarea discului feminin.

Norvegianul Jakob Ingebrigtsen a cucerit medalia de aur în proba de 5.000 m de la Campionatele Europene de atletism de la Munchen, adjudecându-şi al doilea titlu consecutiv după cel din 2018 şi la o lună după titlul mondial cucerit la Eugene (SUA), informează AFP.

Ingebrigtsen s-a impus cu timpul de 13 min. 21 sec. 13/100, devansându-l pe spaniolul Mohamed Katir - 13 min. 22 sec. 98/100, medaliat cu argint, şi pe italianul Yemaneberhan Crippa - 13 min. 24 sec. 83/100.

În proba de aruncare a discului feminin, titlul european a revenit croatei Sandra Perkovic - 67,95 m, medalia de argint a intrat în posesia lui Kristin Pudenz - 67,87 m, ia bronzul a fost adjudecat de Claudine Vita - 65,20 m, ambele din Germania.

Miltiadis Tentaglou, campion european la săritura în lungime, Niklas Kaul a luat aurul la decatlon

În finala probei masculine de săritură în lungime, medalia de aur a revenit grecului Miltiadis Tentaglou cu 8,52 m, în timp ce medalia de argint a fost câştigată de suedezul Thobias Montler - 8,06 m, iar bronzul de francezul Jules Pommery - 8,05 m.

Germanul Niklas Kaul a devenit campion european la decatlon în faţa propriului public, unde campionul mondial Kevin Mayer a abandonat de la prima probă de luni.

Kaul şi-a adăugat al doilea titlu internaţional după cel de la Mondialele de la Doha din 2019.

Cu un total de 8.545 pct, el i-a devansat pe elveţianul Simon Ehammer - 8468 pct, medaliat cu argint, şi pe estonianul Janek Oiglane - 8346 pct, medaliat cu bronz.