VIDEO Campionatele Europene de atletism de la Munchen: primele medalii + ce a făcut Rareș Toader în finala de la aruncarea greutății

Campionatele Europene de atletism de la Munchen Filip Mihaljevic Jessica Schilder Rareș Toader Yasemin Can Atletism
Data publicarii: Marti 16 August 2022, 10:20
Data actualizarii: Marti 16 August 2022, 10:23

Turcoaica Yasemin Can a câștigat cursa de 10.000 de metri, iar olandeza Jessica Schilder a câștigat aurul la aruncarea greutății.

Atletă turcă Yasemin Can, medaliată cu aur şi în 2016, a cucerit din nou titlul continental în proba de 10.000 m, luni, la Campionatele Europene de atletism de la Munchen.

Yasemin Can a devenit dublă campioană continentală

După şase ani de la titlul de la Amsterdam, la doar 19 ani, Can (25 ani) a recidivat luni, fiind cronometrată cu timpul de 30 min. 32 sec. 57/100.

Medalia de argint a revenit britanicei Eilish McColgan - 30:41.05/100, în timp ce bronzul a fost adjudecat de israealianca Lonah Salpeter - 30:46.37/100, ea fiind medaliată cu bronz şi la Mondialele de la Eugene de luna trecută.

Jessica Schilder, cea mai bună performanţă europeană a sezonului

Olandeza Jessica Schilder a cucerit aurul la aruncare greutăţii cu o performanţă de 20,24 m, cea mai bună performanţă europeană a sezonului.

Medalia de argint a revenit portughezei Auriol Dongmo - 19,82 m, în timp ce bronzul a intrat în posesia unei alte reprezentante a Olandei, Jorinde Van Klinken - 18,94 m.

Rareș Toader, ultimul în finala de la aruncarea greutății

Sportivul român Andrei Rareş Toader a ocupat locul 12 (ultimul) în finala probei de aruncare a greutăţii, luni, la Campionatele Europene de atletism de la Munchen, cu 19,15 metri.

Toader obţinuse calificarea cu a şasea performanţă din grupele preliminare, 20,50 metri.

Victoria a revenit croatului Filip Mihaljevic, cu 21,88 metri, argintul a fost obţinut de sârbul Armin Sinancevic, cu 21,39 metri, iar bronzul a fost adjudecat de cehul Tomas Stanek, 21,26 metri.

Corneschi, locul 38 la maraton

În proba masculină de maraton, românul Ilie Alexandru Corneschi a ocupat locul 38 (2 h 18 min 59 sec).

Răzvan Cristian Grecu s-a calificat în finala de la triplusalt, cu a noua performanţă din grupe, 16,44 metri.

La săritura în lungime, Gabriel Bitan a fost doar al 16-lea în grupele preliminare, cu 7,64 metri, iar Valentin Toboc a ratat toate încercările.

România participă cu 21 de sportivi (12 fete şi 9 băieţi) la Europenele de la Munchen, din perioada 15-21 august.