Campionatele Mondiale de Atletism s-au încheiat: încă un record mondial al fabulosului Duplantis + ce țară a dominat competiția

campionatele mondiale de atletism Allyson Felix Armand Duplantis Athing Mu Tobi Amusan Atletism
Data publicarii: Marti 26 Iulie 2022, 08:49
Data actualizarii: Marti 26 Iulie 2022, 08:58

Armand Duplantis a obținut performanța de 6,21 metri la săritura cu prăjina în ultima zi a Mondialelor de la Eugene, Oregon.

Suedezul Armand Duplantis a cucerit medalia de aur în proba masculină de săritura cu prăjina din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism, stabilind totodată un nou record al lumii, cu 6,21 m, la Eugene (SUA), informează AFP.

Duplantis, campionul olimpic en-titre, a îmbunătăţit astfel cu un centimetru propriul record mondial, stabilit în luna martie la Belgrad.

Locurile 2 și 3, la distanță considerabilă față de Duplantis

Americanul Christopher Nilsen a intrat în posesia argintului, la fel ca Jocurile de la Tokyo, din vara anului trecut, în timp ce medalia de bronz a revenit filipinezului Ernest John Obiena, ambii cu sărituri de 5,94 m.

Nigerianca Tobi Amusan a cucerit titlul de campioană mondială la 100 m garduri, la mai puţin de două ore după ce a stabilit un nou record mondial, în semifinalele acestei probe, cu timpul de 12 sec 12/100.

Amusan s-a impus în finală în 12 sec 06/100, dar cu un vânt din spate prea important (2,5 m/sec) pentru ca acest timp să poată constitui un nou record. Ea le-a devansat pe jamaicana Britany Anderson (12 sec 23/100) şi pe campioana olimpică portoricană Jasmine Camacho-Quinn (12 sec 23/100), cele două fiind departajate la foto finiş.

Allyson Felix, la a 20-a medalie mondială din carieră: aur la 4x400 m

Americanca Allyson Felix a cucerit a 20-a medalie din cariera sa la Campionatele Mondiale, în proba de 4x400 m, câştigată de ştafeta Statelor Unite în 3 min 17 sec 79/100. Americancele le-au devansat cu aproape trei secunde pe rivalele lor din Jamaica, clasate pe locul secund, cu timpul de 3 min 20 sec 74/100, în timp ce bronzul a revenit reprezentantelor Marii Britanii, în 3 min 22 sec 64/100.

Felix (36 ani) a luat parte sâmbătă la seriile acestei probe, dar nu şi la finala de duminică, în care au alergat pentru învingătoare Talitha Diggs, Abby Steiner, Britton Wilson şi Sydney McLaughlin. Reprezentanţii SUA s-au impus şi în proba similară masculină.

Ultima zi, primul aur pentru Franța și Germania

Concursul de decatlon a fost câştigat de francezul Kevin Mayer, care a adus astfel Franţei prima medalie de aur la aceste mondiale. Mayer, dublu medaliat cu argint la Jocurile Olimpice (2016, 2021) a totalizat 8.816 puncte la finalul celor zece probe, fiind urmat de canadianul Pierce Lepage (8.701 puncte) şi de americanul Zachery Ziemek (8.676 puncte). Campionul olimpic en titre, canadianul Damian Warner, a abandonat în prima zi, din cauza unei accidentări.

Norvegianul Jakob Ingebrigtsen, care a ratat aurul la 1.500 m, probă în care s-a clasat pe locul secund, s-a revanşat în finala de la 5.000 m, pe care a câştigat-o în 13 min 09 sec 24/100, în faţa kenyanului Jacob Krop (13:09.98) şi ugandezului Oscar Chelimo (13:10.20).

Campioana olimpică Athing Mu a luat și titlul mondial la 800 m

La 800 m feminin, victoria a revenit americancei Athing Mu, campioana olimpică en titre, cronometrată în 1 min 56 sec 30/100. Ea a devansat-o la limită pe Keely Hodgkinson din Marea Britanie, clasată pe locul secund, în timp ce treapta a treia a podiumului a fost ocupată de kenyanca Mary Moraa, în 1 min 56 sec 71/100.

Germanca Malaika Mihambo şi-a păstrat titlul mondial la lungime, cu o săritură de 7,12 m. Medaliată cu aur la JO de la Tokyo, Mihambo s-a impus în faţa nigeriencei Ese Burme (7,02 m) şi a braziliencei Leticia Oro Melo (6,89 m).

Record de medalii și titluri stabilit de SUA la Eugene

Campionatele Mondiale de la Eugene au fost dominate de atleţii din Statele Unite, care au cucerit în total 33 de medalii, un record pentru o singură ediţie, egalând totodată cel mai mare număr de medalii de aur obţinute la această competiţie (13), stabilit în 1993 la Stuttgart (Germania). (Agerpres)