„O umbră! Echipa nu valorează nimic!” Manchester United, prin ochii unui fost fotbalist important de la Liverpool

Manchester United dietmar hamann Anglia Marcus Rashford eliminat în FC Copenhaga - Manchester United / Sursa foto: Getty Images
Data publicarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 17:52
Data actualizarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 17:54

Manchester United a pierdut meciul cu FC Copenhaga din a patra rundă a grupelor UEFA Champions League, scor 3-4.

Manchester United a condus cu 2-0 după golurile marcate de Holjund în minutele 3, respectiv 28, însă „diavolii” s-au văzut egalați înainte de pauză, după ce Elyounoussi a înscris în minutul 45, iar Goncalvez a egalat din penalty, în al nouălea minut de prelungiri ale primei reprize.

Bruno Fernandes și-a dus din nou echipa în avantaj, în minutul 69, cu un gol din penalty, dar danezii au mai lovit de două ori. Lerager a egalat în minutul 83, iar Bardghji a adus victoria, patru minute mai târziu. Astfel, United a ajuns la a treia înfrângere în ultimele cinci meciuri jucate, iar situația echipei a fost din nou criticată.

Critici pentru Manchester United

Fostul mare fotbalist de la Liverpool, trecut și pe la Bayern Munchen, Dietmar Hamann, în prezent analist pentru Sky Sports Germania, a analizat situația lui Manchester United, despre care nu a avut deloc cuvinte plăcute. Hamann este de părere că gruparea de pe Old Trafford a ajuns să fie doar „o umbră”.

„Au încasat 11 goluri în grupă după patru meciuri. Nu cred că Manchester United se va califica. Este chiar foarte trist ce s-a întâmplat cu clubul acesta. Este o umbră a formei sale vechi. Stadionul se dărâmă, echipa nu valorează nimic, poți doar să simți milă față de fani”, a declarat Dietmar Hamann conform sport.sky.de

Dietmar Hamann a jucat la Liverpool, Bayern Munchen, Manchester City, Newcastle United și Milton Keynes Dons.

15 trofee a câștigat în carieră neamțul, 9 alături de Liverpool și 6 cu Bayern Munchen.