VIDEO Statistica îi dă fiori lui Manchester United: a fost la fel de rău acum fix 50 de ani și echipa a retrogradat!

Manchester United Champions League FC Copenhaga Marcus Rashford Rasmus Hojlund Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 10:59
Data actualizarii: Joi 09 Noiembrie 2023, 11:10

”Diavolii Roșii” au pățit-o și în ultimul meci, halucinantul 3-4 cu FC Copenhaga din grupele Champions League.

Manchester United a pierdut miercuri seara meciul de pe terenul celor de la FC Copenhaga, scor 3-4, în grupa A din UEFA Champions League.

FC Copenhaga - Manchester United 4-3, meci de poveste

”Diavolii Roșii” au început excelent, iar după 28 de minute conduceau cu 2-0 grație dublei reușite de Rasmus Hojlund.

Finalul primei reprize a fost incendiar.

Marcus Rashford a fost eliminat direct după un fault dur cu talpa pe glezna lui Elias Jelert, iar FC Copenhaga a egalat până la pauză grație reușitelor lui Mohamed Elyounoussi (45') și Diogo Goncalves (45+9').

În actul secund, Manchester United a reușit să revină la conducere după penalty-ul transformat de Bruno Fernandes, în minutul 69.

Însă finalul de meci le-a aparținut din nou danezilor, care s-au impus grație golurilor înscrise de Lukas Lerager (83') și Roony Bardghji (87')!

În sezonul 1973-1974 a fost la fel de rău și Manchester United a picat în liga secundă

Manchester United a pierdut astfel 9 din cele 17 partide de până acum ale sezonului în toate competițiile.

Este pentru prima dată când ”Diavolii Roșii” bifează o astfel de contraperformanță în ultimii 50 de ani!

Când a mai fost la fel de rău, adică în sezonul 1973-1974, echipa de pe ”Old Trafford” a retrogradat în liga secundă engleză.