„Mulți nu ajung la 700 jocuri, dar 700 goluri!” Cristiano Ronaldo, lăudat de Erik ten Hag înainte de meciul din Europa League

Manchester United Cristiano Ronaldo Erik ten Hag Anglia
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 19:20
Data actualizarii: Joi 13 Octombrie 2022, 19:17

Cristiano Ronaldo a înscris al 700-lea gol al carierei sale în jocul cu Everton, încheiat 2-1.

Cristiano Ronaldo a fost introdus de Erik ten Hag după ce Anthony Martial s-a accidentat în minutul 29, în meciul cu Everton de pe Goodison Park, moment în care scorul era 1-1 (Iwobi 5', Antony 15').

În minutul 44, înainte de fluierul final al primei reprize, starul portughez a primit o pasă decisivă de la Casemiro și a fructificat, lăsându-l mască pe Pickford și înscriind al 700-lea gol din cariera sa, astfel.

Ce a spus Erik ten Hag despre Ronaldo

Înainte de partida din Europa League cu Omonia Nicosia (în direct pe VOYO, joi, ora 22:00), Erik ten Hag l-a lăudat pe Cristiano Ronaldo și l-a numit un "fenomen" pentru reușita sa.

„E fenomenal. Fotbalul este despre echipă și cum noi arătăm asta într-un fel - cred că Cristiano știe cum s-o facă fără să fie ajutat de echipă, dar trebuie să spun că este performanță uriașă individuală.

Dacă a obții asta, e incredibil - 700 de goluri pentru un club... Mulți nu pot obține nici măcar 700 de jocuri, iar el a înscris 700 de goluri. Sunt foarte fericit pentru el, chiar vreau să vă spun că îl felicit!”, a spus Ten Hag, conform GOAL.com.

Cifrele lui Cristiano Ronaldo

Cotat la 20 milioane de euro în prezent, potrivit site-urilor de specialitate, cea mai mare valoare pe care portughezul a atins-o în cariera sa a fost 120 milioane de euro în 2015, respectiv 2018.

A evoluat pentru Sporting CP, Manchester United, Real Madrid și Juventus. A câștigat, printre multe altele, cinci Baloane de Aur și cinci trofee Champions League.