Traditia continua si de Boxing Day :) Man United a intors scorul spectaculos si a castigat cu un gol in prelungiri: 4-3 cu Newcastle! Rezultatele din Anglia:

Boxing Day Premier League Anglia
Data publicarii: Miercuri 26 Decembrie 2012, 17:09
Data actualizarii: Miercuri 26 Decembrie 2012, 20:04

In nicio alta etapa din an nu vor fi atat de multi copii la meciurile de fotbal din Premier League! Astazi se disputa etapa cu numarul 18 din Premier League.

In fiecare an, pe 26 decembrie este etapa in Premier League! A doua zi dupa Craciun, de Boxing Day, se joaca fotbal in Anglia, Scotia si Irlanda. Traditia are mai bine de 100 de ani vechime insa s-a schimbat putin de-a lungul timpului - initial, meciurile se disputau intre echipe din acelasi oras pentru ca fanii sa nu se deplaseze prea mult.

Daca in celalalte campionate jucatorii iau o pauza, in Premier League fotbalul continua. Boxing Day si-a primit denumirea de la traditia din Marea Britanie cand pe 26 decembrie, cei care intretineau casele primeau cadouri de la stapani (box - cutie)

Desi acum in Premier League joaca multi straini, traditia a continuat in ciuda unor proteste - mai multi jucatori si-au exprimat dorinta de a se lua o pauza intre prima si a doua parte a sezonului. Insa traditia a ramas, aceasta fiind o zi speciala pentru fani.

Cel mai frumos cadou de Boxing Day este sa duci copilul la meci - este etapa cu cei mai multi copii pe stadion.

Astazi s-au disputat 9 meciuri in Premier League - partida dintre Arsenal si West Ham a fost amanata din cauza grevei de la metrouri din Londra.