„El este Neymar al nostru, Kylian Mbappe al nostru!” Thomas Tuchel, fascinat de 'jucătorul cheie' al lui Chelsea

Thomas Tuchel Chelsea NGolo Kante Anglia
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 20 Mai 2022, 08:25
Data actualizarii: Vineri 20 Mai 2022, 08:26

Chelsea și Leicester s-au duelat în restanța etapei cu numărul 27 din Premier League, 1-1.

Scorul a fost deschis de Maddison, în minutul 6, însă Alonso a egalat în minutul 34, din pasa lui Reece James, iar tabela de marcaj s-a 'blocat' la acest scor. Astfel, Chelsea a urcat pe locul al treilea în clasamentul din Premier League, având 71 de puncte obținute în 37 de meciuri jucate.

Thomas Tuchel, fascinat de N'Golo Kante: „El este Neymar al nostru, Kylian Mbappe al nostru!”

Thomas Tuchel a vorbit la finalul meciului despre remiza obținută, lăudându-l pe cel despre care a spus că este jucătorul cheie al echipei. N'Golo Kante a bifat 72 de minute e joc, revenit săptămâna trecută pe teren, după accidentarea suferită, care l-a făcut să rateze trei dintre meciurile lui Chelsea.

„Cred că el este jucătorul nostru cheie, însă jucătorii cheie trebuie să fie pe teren. Joacă doar 40% dintre meciuri, e un miracol că am urcat pe locul trei. El este Mo Salah al nostru, este van Dijk al nostru, este De Bruyne al nostru, el e acel jucător. Este Neymar al nostru, Kylian Mbappe al nostru, el este cel care face diferența. Și dacă îl poți avea doar la 40%, atunci e o mare problemă.

Ținând cont de acest procentaj, probabil că este o minune de cât de consistenți suntem în rezultatele obținute, pentru că am văzut-o pe Liverpool fără van Dijk în sezonul trecut, s-au chinuit mult. Vedeți diferența. Deci N'Golo este jucătorul nostru cheie, trebuie să fie pe teren”, a spus Tuchel conform RMC Sport.

• 50 de milioane de euro este cota de piață a lui N'Golo Kante.
  • 41 de meciuri a jucat în acest sezon, având două goluri și cinci assist-uri.