VIDEO! Van der Sar, gafa scandaloasa ca pe vremuri! A uitat ce sa faca cu mingea!

Data publicarii: Miercuri 04 Martie 2009, 22:50
Data actualizarii: Joi 05 Martie 2009, 11:07

Van der Sar a comis-o grav dupa 1311 minute fara gol primit. In partida cu Newcastle, portarul olandez a scapat mingea incredibil, iar Manchester United s-a vazut condusa.

Van der Sar a uitat ce sa faca cu mingea - dupa atata timp cat a tinut poarta inchisa.

Omul care a ajutat-o decisiv pe Manchester United sa castige Liga Campionilor anul trecut si-a aratat varsta in meciul cu Newcastle, cand in minutul 9 a scapat mingea ca un incepator iar Lovenkrands a marcat.

Goalkeeper-ul olandez fusese invins inainte de inceperea perioadei sale de invincibilitate, de Samir Nasri, de la Arsenal, care a inscris de doua ori in poarta echipei Manchester United, in data de 8 noiembrie 2008. Ulterior, Van der Sar a disputat 16 meciuri fara sa primeasca gol, dintre care 14 in campionatul Angliei.

La 27 ianuarie, Edwin van der Sar a depasit recordul de invincibilitate in Premier League, detinut pana atunci de Petr Cech (Chelsea).

Recordul european de invincibilitate este detinut de belgianul Danny Verlinden, care in 1990, pe cand evolua la formatia FC Bruges, a fost neinvins timp de 1.390 de minute.

Recordul absolut de invincibilitate ii apartine brazilianului Geraldo de Matos Filho "Mazaropi", care in sezonul 1977/1978 nu a primit gol timp de 1.816 minute.

Vezi golul incredibil primit de Van der Sar cu Newcastle, primul dupa 1311 minute!

Manchester si-a revenit in cele din urma si a castigat cu 2-1 - Vezi golurile meciului AICI