Tottenham Harry Kane Manchester City Anglia
Data publicarii: Duminica 05 Februarie 2023, 20:39
Data actualizarii: Duminica 05 Februarie 2023, 20:38
Tottenham a obținut o victorie mare contra lui Manchester City, scor 1-0, în runda cu numărul 22 din Premier League.

Obligată să învingă pentru a profita de pasul greșit al lui Arsenal din această etapă, Manchester City a cedat pentru a cincea oară consecutiv pe terenul lui Tottenham, de fiecare dată fără gol marcat!

Tottenham - Manchester City 1-0. Harry Kane devine cel mai bun marcator din istoria clubului

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 15, după o gafă pe construcție a lui City. Rodri a încercat să iasă din defensivă cu o pasă scurtă, însă a trimis la Hojbjerg, care i-a luat fața lui Lewis și l-a servit excelent în careu pe Harry Kane. Șut din prima, fără șansă pentru Ederson.

În urma acestei reușite, Harry Kane a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Tottenham, 267 de goluri în toate competițiile, depășindu-l pe Jimmy Greaves. Dintre acestea, 200 au fost înscrise în Premier League.

Pep Guardiola a mutat prima oară în minutul 59, când l-a introdus pe Kevin de Bruyne și l-a scos pe Riyad Mahrez. Tehnicianul lui City a mai apelat la o singură schimbare ulterior, în minutu 84, Gundogan în locul lui Silva, însă tabela rămas blocată la 1-0.

Tottenham a rămas în inferioritate numerică din minutul 87, după ce Cristian Romero a văzut al doilea cartonaș galben.

Grație acestei victorii, Tottenham și-a consolidat poziția a cincea, cu 39 de puncte, la doar un punct de zona Champions League.

De partea cealaltă, Manchester City nu a reușit să profite de pasul greșit al lui Arsenal din această rundă. "Cetățenii" sunt în continuare pe 2, cu 45 de puncte, la cinci lungimi în spatele "tunarior", care au și un meci mai puțin.

• Tottenham: Lloris - Romero, Dier, Davies - Emerson, Hojbjerg, Bentancur, Perisic (79' Sessegnon) - Kulusevski (88' Sanchez), Son (84' Bissouma) - Kane
  • Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Ake, Lewis - Mahrez (59' De Bruyne, Rodri, Silva (84' Gundogan), Grealish - Alvarez, Haaland