Un milion de ocazii, meci de toti banii pe Emirates, niciun gol marcat: Arsenal 0-0 Liverpool! Coutinho e genial, Giroud, Sanchez si Benteke, ratari uriase

Arsenal Liverpool Anglia
Data publicarii: Luni 24 August 2015, 21:50
Data actualizarii: Marti 25 August 2015, 08:21

Manchester City ramane singura echipa din Premier League cu maximum de puncte dupa primele trei etape

0-0 rezultat final intre Arsenal si Liverpool, la capatul unui meci admirabil pe Emirates. O multime de ocazii uriase ratate de Liverpool in prima repriza, apoi rolurile s-au inversat dupa pauza.

Giroud, Alexis Sanchez, dar si Gabriel, la ultima faza a meciului, au avut marile sanse de gol ale londonezilor.

Liverpool urca pe podium, cu sapte puncte, la egalitate cu Manchester United si Leicester, in timp ce Arsenal ramane la mijlocul clasamentului, cu 4 puncte dupa primele trei meciuri.

Manchester City este singura echipa cu maximum de puncte dupa trei etape.

Min 69: Presiune teribila la poarta lui Liverpool - Giroud suteaza din 8 metri, reflex formidabil al lui Mignolet. Lovren l-a incomodat pe Giroud in momentul sutului.

Min 64: Inca o sansa mare pentru Arsenal - Ramsey paseaza in 6 metri, Giroud incearca sa reia din alunecare, dar ii lipsesc cativa centimetri si mingea se scurge prin fata portii lui Mignolet.

Min 60: Rolurile parca s-au inversat in repriza secunda. Arsenal este echipa mai periculoasa, cu presiune constanta la poarta lui Mignolet. Actiune in super viteza a londonezilor, finalizata cu sutul in bara a lui Alexis Sanchez.

Min 52: Skrtel intervine formidabil si il blocheaza pe Giroud in 6 metri, in momentul sutului.

PAUZA. 0-0 intre Arsenal si Liverpool, dupa o prima repriza spectaculoasa, plina de ocazii. Coutinho, Benteke si Petr Cech au fost eroii primei parti.

Min 44: Coutinho este omul reprizei - s-a distrat cu Bellerin si a sutat spectaculos din unghi, in bara portii lui Cech, asta dupa ce portarul lui Arsenal a atins balonul cu varful degetelor. Este a doua bara a lui Coutinho, dupa cea din minutul 2.

Min 37: Cea mai mare ocazie de pana acum este ratarea uluitoare a lui Benteke - atacantul lui Liverpool a sutat in Petr Cech, singur, din 6 metri.

Min 23: Pasa geniala a lui Coutinho, pe culoar, pentru Milner, care suteaza din unghi, in blocajul lui Cech.

Min 17: Benteke a cerut penalty dupa un contact cu Coquelin, centralul Michael Oliver a lasat jocul sa mearga.

Min 8: Ramsey inscrie dupa pasa excelenta a lui Cazorla, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid. Pe reluari se vede ca nu prea a fost ofsaid...

Min 5: Replica lui Arsenal vine imediat - Alexis Sanchez se trezeste cu mingea la picior, in 6 metri, dupa o balbaiala in careului lui Liverpool - Skrtel si Milner nu s-au inteles - Sanchez suteaza insa pe langa poarta.

Min 2: Prima mare ocazie de gol - Countinho suteaza in transversala din 10 metri. Liverpool a inceput furtunos, Benteke a sutat putin pe langa poarta, din interiorul careului, in primul minut de joc.

Cel mai atractiv meci al etapei in Premier League se joaca in aceasta seara de la ora 22:00, cand Arsenal o intalneste pe teren propriu pe Liverpool.

Echipa lui Brendan Rodgers are maximum de puncte dupa primele doua etape, in timp ce Arsenal e obligata sa isi ia revansa in fata suporterilor dupa infrangerea cu West Ham din prima etapa, 0-2.