Arsenal e in finala Cupei dupa un meci dramatic: 5-3 cu Wigan dupa penalty-uri! Fabianski a fost ingerul lui Wenger! VIDEO

wigan Arsenal FA Cup Anglia
Live Blog

FAntastici. FAnatici. Magia FA Cup

Data publicarii: Sambata 12 Aprilie 2014, 19:22
Data actualizarii: Sambata 12 Aprilie 2014, 22:01

►Duminica 17:30 Ajax - Ado Den Hag, 20:00 Finalele skandenberg: Ii paste bataia! 22:00 Stoica, primul meci in GLORY

21:52 12 Apr

Arsenal o va intalni in finala Cupei Angliei pe castigatoarea partidei dintre Hull City - Sheffield. Meciul se joaca duminica, de la ora 18.00.

VIDEO de la penalty-uri:

21:49 12 Apr

A patra serie: McArthur inscrie, Santi Cazorla inscrie si ARSENAL SE CALIFICA IN FINALA!

21:48 12 Apr

A treia serie: Beausejour inscrie cu un sut in vinclu, Giroud inscrie; Arsenal conduce cu 4-2

21:47 12 Apr

A doua serie: Fabianski apara si sutul lui Collison, Karllstrom inscrie; Arsenal conduce cu 3-1

21:45 12 Apr

Prima serie: Caldwell suteaza in blocajul lui Fabianski, Arteta inscrie; Arsenal conduce cu 2-1

21:43 12 Apr

Min 120 - 1-1 si dupa a doua repriza de prelungiri. Urmeaza penalty-urile!

21:37 12 Apr

Min 118 - Wenger e disperat la marginea terenului - se agita, alearga dupa o minge pentru a o repune cat mai repede in teren si le face semne jucatorilor sai sa se grabeasca. Inca doua minute pana la penalty-uri

21:35 12 Apr

Min 115 - Nick Powell, aproape de golul victoriei pentru Wigan; sutul sau trece putin pe langa poarta lui Arsenal.

21:31 12 Apr

Min 110 - sut fantastic al lui Chamberlain din marginea careului - torpila trimisa de mijlocasul lui Arsenal zguduie bara portii lui Carson.

21:22 12 Apr

Min 105 - 1-1 in continuare, la finalul primei reprize de prelungiri. Wigan spera sa impinga meciul pana la penalty-uri. Miracolul unei noi finale este aproape.

20:50 12 Apr

Min 82 - GOOOOOL ARSENAL!!! Per Mertesaker inscrie cu capul din sutul-centrare al lui Alex Oxlade Chamberlain. Meciul se indreapta spre prelungiri

20:30 12 Apr

Min 61 - GOOOOL WIGAN!!! Ce surpriza pe Wembley: Jordi Gomez transforma lovitura de la 11 metri si Wigan conduce cu 1-0.

In cazul in care scorul este egal dupa 90 de minute, se intra in prelungiri, apoi se poate merge la penalty-uri. Prima finalista a Cupei se decide in aceasta seara

20:27 12 Apr

Min 60 - Penalty pentru Wigan; McManaman este agatat in careu de Mertesaker, iar arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri

19:58 12 Apr

0-0 la pauza intre Wigan si Arsenal. Wigan rezista eroic pe Wembley. Micuta echipa de la periferia orasului Manchester este gata de o noua minune in FA Cup.

19:26 12 Apr

Omagiu adus pentru fanii lui Liverpool. 96 de locuri au fost decorate cu fulare ale lui Liverpool.

19:13 12 Apr

Meciul a inceput cu un moment de reculegere pentru cele 96 de victime ale tragediei de la Hillsbrough.

19:10 12 Apr

Wigan - Arsenal este acum, in direct, la Sport.ro.

Meciul se vede LIVE si AICI

18:23 12 Apr

19:07 Wigan - Arsenal | Echipele de start

Arsenal

Wigan

15:29 12 Apr

Semifinalele Cupei Angliei se joaca in acest weekend pe stadionul Wembley. In aceasta seara, de la ora 19:07, detinatoarea trofeului si echipa care a eliminat-o pe Manchester City in sferturi, Wigan Athletic, o intalneste pe Arsenal in prima semifinala.

Duminica, de la 18:07, Hull intalneste minunea acestui sezon de FC Cup, Sherffield United, o echipa care evolueaza in prezent in liga a treia engleza.

Sambata, 19:07 Wigan - Arsenal
Duminica 18:07 Hull City - Sheffield

TOATE MECIURILE DIN ANGLIA, AMANATE CU 7 MINUTE

Etapa a 34-a din Premier League care va avea loc in acest weekend va inregistra o premiera istorica. Toate partidele de sambata si duminica vor incepe cu 7 minute mai tarziu decat in mod normal, ceea ce inseamna ca derby-ul pentru titlu dintre Liverpool si Manchester City va incepe la ora 15.37, iar duelul dintre Swansea si Chelsea va fi de la ora 18.07. De asemenea, si meciurile din semifinalele Cupei Angliei vor incepe cu 7 minute mai tarziu.

Motivul? Pe 15 aprilie se implineste un sfert de secol de la dezastrul de la Hillsborough. In 1989, 96 de fani ai lui Liverpool au murit in timpul semifinalei de Cupa Angliei dintre Liverpool si Nottingham Forest. Iar raportul finalizat in urma cu 2 ani a aratat ca fanii lui Liverpool nu au fost responsabili de tragedie. The Sun, politia engleza si chiar prim-ministrul Angliei, David Cameron, si-au cerut scuze fata de Liverpool.

Meciul dintre 1989 a fost oprit in minutul 6, iar un minut va fi de reculegere in memoria victimelor, de aceea toate meciurile vor incepe cu 7 minute mai tarziu.

Care este adevarul:

- Vina este EXCLUSIVA a politiei, organizatorilor si a autoritatilor medicale

- 41 de oameni din cei 96 de decedati ar fi putut fi salvati daca legistul n-ar fi decis stoparea operatiunilor de salvare la doar 9 minute dupa busculada

- Politia a luat probe de sange de la cei morti, fara acordul familiilor, inclusiv de la copii (cel mai tanar avea doar 10 ani), pentru a le intina memoria si a dovedi ca erau beti

- 116 din cele 164 declaratii ale ofiterilor de politie de la fata locului au fost modificate de superiorii lor, pentru a fi eliminate toate partile care ar fi incriminat Politia