Se pregătesc două transferuri de senzație: Mohamed Salah și Kevin de Bruyne!

Mohamed Salah Arabia Saudita Kevin De Bruyne Liverpool Manchester City Anglia
Data publicarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 16:37
Data actualizarii: Sambata 28 Octombrie 2023, 16:37

Liverpool putea rămâne fără Mohamed Salah (31 de ani) pe finalul perioadei de mercato din vară.

Egipteanul a fost ademenit cu un salariu fabulos în Arabia Saudită, dar în cele din urmă a ales să rămână pe Anfield

Cei de la Al-Ittihad nu renunță și sunt încrezători că vor obține semnătura lui Salah în vara următoare, când extrema dreaptă va intra în ultimul an de contract cu Liverpool, scrie Football Insider.

Dacă va accepta să se transfere la Al-Ittihad, Salah va fi din nou coleg cu Fabinho, fostul său coechipier de la Liverpool, dar și cu alte staruri precum Karim Benzema și N'Golo Kante.

Nu este prima lovitură pusă la cale de fotbalul saudit pentru vara următoare. În presa internațională s-a dezbătut intens varianta unui transfer al lui Kevin de Bruyne (32 de ani) la Al-Nassr, alături de Cristiano Ronaldo.

La fel ca și în cazul lui Salah, belgianul care a câștigat cinci titluri și o Ligă a Campionilor cu Manchester City va intra în ultimul an de contract în vara următoare.

Mohamed Salah, din 2017 la Liverpool

Cumpărat în 2017, de la AS Roma, pentru 42 de milioane de euro, Salah a devenit o adevărată legendă la Liverpool. Egipteanul a marcat până în prezent 186 de goluri și se află pe locul 3 în clasamentul marcatorilor all-time ai formației engleze.

Alături de Liverpool, Salah a cucerit Liga Campionilor, Supercupa Europei, Campionatul Mondial al Cluburilor, titlul în Premier League, o Cupă, o Cupă a Ligii și Supercupa Angliei.

• 3 titluri de golgheter are Salah în Premier League: în 2018, 2019 și 2022.