Rezultatele din Premier League. Darwin Nunez, decisiv pentru Liverpool. Meci palpitant cu Newcastle

rezultate premier league Darwin Nunez Liverpool Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 27 August 2023, 21:57
Data actualizarii: Duminica 27 August 2023, 22:16

Liverpool, în inferioritate numerică încă din minutul 28, s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Newcastle United, duminică, în derby-ul etapei a 3-a din Premier League.

Premier League | Darwin Nunez, decisiv pentru Liverpool

Newcastle a deschis scorul în minutul 25 prin Anthony Gordon. Trei minute mai târziu, Liverpool a rămas cu un om mai puţin după eliminarea lui Virgil van Dijk. Oaspeţii au revenit graţie dublei lui Darwin Nunez (81, 90+3). Darwin Nunez fusese introdus în minutul 77.

Manchester City a câştigat foarte greu pe terenul nou-promovatei Sheffield United, cu 2-1. Erling Haaland, vedeta oaspeţilor, a marcat o dată şi a ratat un penalty. Rodri a înscris golul decisiv în minutul 88, la trei minute după ce gazdele egalaseră.

Rezultate Premier League

vineri

Chelsea - Luton Town 3-0

Au marcat: Sterling (17, 68), Jackson (75)

sâmbătă

Bournemouth - Tottenham 0-2

Au marcat: Maddison (17), Kulusevski (63)

Manchester United - Nottingham Forest 3-2

Au marcat: Eriksen (17), Casemiro (52), Bruno Fernandes (76 - penalty), respectiv Awoniyi (2), Boly (4)

Cartonaş roşu: Worrall (Nottingham, 67)

Brentford - Crystal Palace 1-1

Au marcat: Schade (18), respectiv Andersen (76)

Arsenal - Fulham 2-2

Au marcat: Saka (70 - penalty), Nketiah (72), respectiv Pereira (1), Palhinha (87)

Cartonaş roşu: Bassey (Fulham, 83)

Everton - Wolverhampton 0-1

A marcat: Kalajdzic (87)

Brighton - West Ham 1-3

Au marcat: Gross (81), respectiv Ward-Prowse (19), Bowen (58), Antonio (63)

duminică

Burnley - Aston Villa 1-3

Au marcat: Foster (47), respectiv Cash (8, 20), Diaby (61)

Sheffield United - Manchester City 1-2

Au marcat: Bogle (85), respectiv Haaland (63), Rodri (88)

Penalty ratat: Haaland (Manchester City, 37)

Newcastle - Liverpool 1-2

Au marcat: Gordon (25), respectiv Darwin Nunez (81, 90+3).

Cartonaş roşu: Van Dijk (Liverpool, 28)

În clasament, Manchester City este pe primul loc, cu 9 puncte, urmată de West Ham, Tottenham, Liverpool şi Arsenal, care au 9 puncte.