Portsmouth castiga Cupa Angliei pentru a doua oara in istorie!

Data publicarii: Sambata 17 Mai 2008, 18:59
Data actualizarii: Sambata 17 Mai 2008, 18:59
VEZI AICI REZUMATUL FINALEI DIN CUPA ANGLIEI!
Portsmouth a pus mana pe Cupa Anglei pentru a doua oara in istorie. Echipa lui Redknapp si-a confirmat statutul de favorita si a castigat in fata lui Cardiff City, echipa din liga a doua, cu 1-0. Prima ocazie mare a finalei de pe Wembley a avut Portsmouth in minutul 27. Kanu a preluat superb in careu si dupa ce a trecut si de portar a tras in bara. A fost faza care a anuntat golul nigerianului din minutul 37. Centrarea lui Utaka a fost respinsa aiurea de Enkelman si Kanu a indeplinit o formalitate. In minutele de prelungire ale primei reprize a Cardiff a avut sansa egalari la o greseala a portarului David James, dar Loovens a facut hent inainte sa inscrie si golul a fost anulat. Portsmouth nu a mai fortat in repriza a doua si s-a multumit sa apere avantajul luat dupa reusita lui Kanu, iar galezii nu au avut puterea sa egaleze. Singura sansa de a trimite meciul in prelungiri a avut-o acelasi Loovens care a trimis peste poarta in minutul 76. Portsmouth castiga cu 1-0 si castiga Cupa Anglei pentru a doua oara in istorie, dupa o pauza de 69 de ani.